| Sldushsh a întrebat:

Salut, caut idei de afaceri, am la dispozitie suma de 12000 de roni. (120 de milioane)

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde ce stii sa faci, poate stii sa faci ceva produse confectionate de mana sau eu stiu alte lucruri din care sa iti poti scoate bani de blugi sau tigari lunar, dar nu te astepta sa devii bogat din asa ceva.
12.000 de lei in ziua de astazi este o suma pe care unii o dau pe un laptop deci nu ai ce "afaceri" sa incepi cu aceasta suma.
Decat cum ti-am spus, daca faci ceva cu manutele tale gen handmade si cu acesti 12k lei platesti SEO, iti faci un site, iti faci reclama, doar asa, dar nu te astepta la cine stie ce castiguri, acestea vin in timp.

Acum vreo 10 ani m-am dus la un cunoscut al meu si i-am zis ca vreau sa fiu partener la afacerea lui are un business micut dar cu clienta si scoate bani, am zis ca bag 30k euro partea mea, s-a uitat la mine si a zambit! Am inteles ca erau prea putini bani pentru afacerea lui 'micuta'.

Despre asta vorbim, daca vrei sa castigi trebuie sa investesti, de obicei sume mari!

| johnnny123 a răspuns:

Degeaba-i numești tu "120 de milioane" că tot 2400 de euro sunt în realitate... Cu banii ăștia nu prea ai ce afacere să începi.

Poate să începi ceva micuț online, dar acolo trebuie să investești în primul rând foarte multă muncă și timp, nu e suficient să investești 2400 de euro și gata, începi să faci bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti cumperi o scula si oferi un serviciu un domeniul pe care il stii tu cel mai bine.

| mODIN a răspuns:

Daca nu stim nimic despre tine si la ce te pricepi, in ce esti calificat, pe cine cunosti, unde locuiest etc. nu prea avem cum sa-ti dam idei.

As putea sa zic "deschide-ti birou de traduceri specializat pe limbiile din Africa", ca daca stii deja Hausa, Swahili si Xhosa n-ar trebui sa te coste mai mult.

Daca pornesti de la zero absolut, deschide-ti un SRL, cumpara din China obiecte ieftine de plastic gen jucarii si vinde-le la coltul strazii.