| anonim_4396 a întrebat:

Salut,ce afacere poti începe asa cu bani mai putin aproximativ 15.000 de euro dar care sa si mearga bine? Ma gândeam la un magazin de sh sau un outlet, ma gândeam sa-mi deschid un salon de make up si cosmetica dar nu stiu ce si dacă ar fi rentabil.Sau poate sunt si alte idei.Va rog ajutati-ma.Chiar as vrea sa fac ceva da sa si castig chiar dacă muncesc și eu sau angajez pe cineva.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

15.000 sunt exterm de putin sa incepi o afacerea.
Doar chiria unui magazin sau spatiu de SH te costa 300-500 euro pe luna, apoi salariile angajatilor, autorizarile si facturile de la sanepid, apa si gunoi, electricitate, contabil, apoi masinile care transporta marfa international, marfa platita integral, plata taxelor vamale, TVA-ului samd.

| relian a răspuns:

Cred ca visezi straine laughing tie gandul numa la afaceri,dar esti cam lipit,doara gandul il ai,de idei duci lipsa se pare,desi nu vad cine ar avea idee sa faca ceva cu marunteii aia laughing cit zici tu ca ai avea.
Pt afaceri ai nevoie de cas nu de urda,de zer laughing iar cei care fac,iau bani de la banci.
Inainte sa te apuci sa te imprumuti,trebuie sa faci ceva studiu,sa vezi merge,nu merge,sa cauti locuri pe unde misuna multa lume,sa afli daca ar fi oamenii interesati si nu in ultimul rind sa fii super meserias la ce vrei sa faci.
Daca te lasi pe baza ca angajezi pe careva slabe sanse sa faci ceva.Dar cum au zis si alti,banii aia is asa nici shaormerie nu poti deschide,ai prea putini bani si cand deschizi ceva ai foarte multe cheltuieli si pentru inceput doara cheltui.
Cu banii aia ce ai putea sa faci? Cauta si ia un teren ceva,asta daca gasesti la banii aia, ia un teren agricol, dar sa fie pe linga oras, chiar in afara, il tii acolo, peste ani o sa valoreze ceva.In rest iti poti lua o masina care in citiva ani nu va mai valora nimic.

Deci de banii aia poti sa iti cumperi ceva chestii ce ai tu nevoie sa te folosesti de ele.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Alex9090):

In loc sa intri si sa comentezi la raspunsul meu,nu e mai bun sa vii cu idee de afacere,sai raspunzi omului?
Nu crezi ca era mai bine sa vii asa,decat sa te bagi peste altii care raspund?
Uite la tine,nu ai dat raspuns celui care intreaba,dar te riciei,te m,aninca undeva de cei care raspund laughing
Deci toti timpitii asa cum spui si tu,in loc sa raspunda celui care intreaba,sze baga ca musca in rahat laughing iar tu se pare ca esti un exemplar de asta.
Daca macar ai fi rasp; uns omului,iai fi dat o idee de afacere,iai fi arata ce sa faca cu banii aia,apoi ai fi venit sa comentezi la raspunsul altora ar fi fost ok.
Ar fi fost ok daca comentai civilizat,fara timpiti,fara sa jignesti pe altii,pricepi?
Sa faci gogosi,nu le faci unde ti se scoala tie,iti trebuie locatie,aprobari de la primarie, de la pompieri, de la mediu, de la mai stiu eu cine, tu habar nu ai, dar te bagi.

Deci daca isi foloseste mintea face de toate.Omu aia a intrebat sa-i dam noi idei,el este in pana de idei,ori mintea nu-i zice ce afacere ar putea sa faca cu banii aia.
Deci daca pe tine te duce mintea mai mult ceva pe noi si pe cel care intreaba,bagate,spune-i omului o idee,nu te baga in sama cu mine si sa jignesti,fara sa te cunosc, fara sa iti fi adresat eu tie vreun cuvint.

Inti invata sa te porti, apoi bagate in conversatii, dar fa-o civilizat si inteligent, asta, vorba ta daca iti folosesti mintea laughing

Răspuns utilizator avertizat
| ReddY25 a răspuns:

Ceva cu mâncare

| Furnicuta000 a răspuns:

Shaormerie
Frizerie

| SingleForOne a răspuns:

Ai putea sa faci un srl cu un magazin 100% online, si faci drop shipping. Te documentezi frumos de pe net, si incepi planurile tale. Atatia bani ar trebui sa fie indeajuns ca sa incepi, dar mai important sa ai rezerve. Tot trebuie sa inveti despere intretinere, marketing, securitate, livrari, contabilitate, etc.