| aurora006 a întrebat:

Ce parere aveti despre anunturile/joburile de genul:

"Cautam Operatori calculator pentru publicare anunturi online.
Se lucreaza comod de acasa aprox. 3 ore pe zi. Program part-time, vi-l faceti dupa bunul plac. Nu este necesara experienta.
Cerinte:
- cunostinte minime PC;
- necesar calculator;
- conexiune internet;
- rabdare;
- seriozitate.
Instruire gratuita oferita sub forma unor lectii prin mail.
Veti trece mai intai prin instruire, apoi care doriti, o sa incepeti sa lucrati.
Cereti detalii la adresa :...@yahoo.com
Oferim si solicitam seriozitate!"

Am zis sa vad ce si cum e, asa ca am trimis e-mail. Ziua urmatoare am primit de la ei unul, in care erau descrise niste lucruri, dar putin incoerente. Spun ca o sa primesc 12 zile la rand cate un curs pe zi, apoi, dupa acestea, imi pot incepe asa zisa "activitate", pe baza de contract si dovada ca o sa primesc banii, iar, dupa cele 12 zile, o sa-mi zica cu exactitate cum si ce trebuie sa fac. Daca se spune de contract, am impresia ca o sa ceara si CNP-ul, ceea ce ma cam pune pe ganduri, daca o sa o faca (nu stiu deocamdata daca o sa il ceara sau nu)... Deci, ce credeti? Astept pareri daca sa continui sau nu.

P.S. - Sunt baiat.

3 răspunsuri:
| RedheadOnTheRun a răspuns:

SA NU te bagi in chestiile astea! Mai exact, sa nu le dai bani! Pentru ca da, la un moment dat iti vor cere bani. Tu sa nu te lasi prostit! Oamenii astia sunt pleava societatii, sarlatani, niste paraziti care profita de naivitatea si nevoile unora.
Nu exista modalitati legale de a face bani multi, intr-un timp scurt, si fara multa munca.

| gabriel87000 a răspuns:

Da e un program infiintat acum 3 4 ani in urma si de atunci tot zice ca intra pe piata mondiala cu cartile lui ca acolo va iesi profitul babanlaughing e o escrocherie pusa bine la punct nu ai cum sa faci bani legal stand acasa si sa nu faci nimiclaughing nu te complica eu mi-am dat seama in lectia a 13 a ca e teapa programul

| aurora006 explică:

Am uitat sa mentionez faptul ca, in e-mailul primit de la ei, este sustinut faptul ca "este ceva legal, ba chiar exista si un articol", spun ei.