| 4l3xmihai a întrebat:

Salut,daca am un angajat și își dă demisia la jumătatea lunii trebuie să plătesc luna întreagă la stat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti mai mult decat la salariul pe care il platesti angajatului.

| 4l3xmihai explică (pentru Ioandelasal):

Lucrez la o firmă și mi-a oprit o garantie pentru că dacă plec la jumatea lunii el trebuie să plătească luna întreaga la stat, mi-am dat demisia astăzi și până pe 9 trebuie sa merg la munca, daca nu primesc garanția înapoi și salariul, ce este de făcut?

| eliancodrut a răspuns (pentru 4l3xmihai):

Sesizare la ITM, apoi actiune in instanta, daca nu se rezolva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru 4l3xmihai):

Daca nu le primesti poti face reclamatie la ITM si apoi, daca nu se rezolva, sa dai angajatorul in judecata.