| andreeaQBQG a întrebat:

Salut dau funda pentru cel mai bun sfat! Sfat!

Am invatat in acceiasi scoala el e la colegiu acum primul an eu clasa a 9!

Nu am vorbit cu el niciodata cind a fost la scoala!

Dar pe mess am inceput a vb trimitindui linkul de la ask si puneam intrebari!

El pe mess imi spunea ca a fost tradat de prieteni, parinti sunt divortati iar fratele si sora lui nu vor sa-l ajute se comporta urit cu el si multe altele imi spunea ca vrea sa se sinucida!

Eu le spuneam parintilor chair daca el a zis sa nu cumva sa zic cuiva!

In realtiate de 2 am vb odata mi-a povestit de ce vrea s-o faca...

Dar parinti au vorbit cu cineva si acel cineva a spus ca el nu vrea sa invete...si ca ma pacaleste pe mine ca sa ma atraga adica sa ma intilnesc cu el el nu mi-a zis sa ma intilnesc cu el dar imizice ca ma iubeste si va muri iubinduma a facut un video pentru mine un sait, si parinti mi-au spus sa nu mai vorbesc cu el a douara cind am vb in relitate mia dar un bilet si o jucarie pe bilet scria ca ma iubeste dar in seara ceia o va face mama mi-a zis sa nul sun nu l-am sunat dar i-am scris ca sa se gindeasca bine..si nu a facut-o.dar zice ca nu e tirziu si parca cred ca m-a mintit. parinti au zis sa nu mai vorbesc cu e! Iar eu am decis un timp sa nu intru pe net ca poate nu voi mai vb cu el si se va termina, dar eu cred ca il plac SFAT! SFAT! SFAT!

7 răspunsuri:
| IustinDiac a răspuns:

Exista o singura persoana in care este musai sa ai incredere si pe care sa o respecti si aceea esti tu. Dupa ce faci asta, altii te vor asculta si respecta.

| bulbulica a răspuns:

Decizia este strict a ta, tu stii cel mai bine, daca tu crezi ca poti sa-l joci pe degete si sa nu te lasi influentata de el si chiar sa-l "intorci" din decizia de a se sinucide, este bine sa vorbesti cu el, sa-l asculti, nu obligatoriu sa faci o relatie, pe de alta parte, asa cum a zis si gabriela_adelina, daca esti influentabila, atunci alegerea mea ar fi sa incerci pe cat posibil sa-l eviti prin ignore pe siteuri de socializare, pe strada, etc. SI cel mai important sa incerci la randul tau sa-ti dai seama cum sa ajungi sa fi o persoana care poate influenta si care sa fie influentabila doar in bine, sau odata ce ajungi sa cunosti din toate, sa fi doar o persoana care influenteaza si restul cuvintelor sa nu te atinga... repet, tu decizi, eu ti-am dat doar un sfat, in opinia mea si cunoscandu-mi corpul, eu as alege sa vorbesc cu el pentru ca am ajuns la acel nivel final de care ti-am povestit mai sus in care pot juca persoanele pe degete dupa bunul meu plac fara ca ele sa-si dea seama si sa nu fiu influentabil de nimeni! o seara placuta

| andreeaQBQG explică (pentru bulbulica):

Si cum poti juca personele pe degete fara sa-si dea seama?
La scoala se comporta cu mine urit dar cind au nevoie toti vb cu mine ...cind am nota mai buna si cineva mai rea imi zice ca de ce are ea asa si eu mai buna si tot asa...ce pot sa fac se coporta urit dar eu bine cum sa fac sa ma schim sa nu mai fiua asa buna iar celanti sa isi bata joc de bunatatea mea? daca raspunzi te rog frumos sincer iti dau funda mersi mult

| bulbulica a răspuns (pentru andreeaQBQG):

Asctual spy - ACSPMonitor

ee... aici se complica treaba, am fost sa zic, in situatia ta, dar cu timpul am inceput sa o depasesc, in mare parte in oglinda uitandu-ma prin mine. Am un dar, de a asculta, integele, da sfaturi, etc. Mai pe scurt, orice persoana cu care vorbesc nu are ce sa zica de mine ca as avea ganduri "necurate" chiar daca eu odata ce castig increderea persoanei o pot exploata in orice directie vreau, chiar daca nuprea fac asta si daca o fac, doar in cazuri extreme profitand de anumite lucruri ( detalii ) pe care persoana respectiva mi le-a spus : mod de gandire, inhibitii, haine, oameni, societate, legale/ilegale, orice!

Mai pe scurt, ce ti-am scris si in primul mesaj, trebuie sa vezi mimica fetei tale, sa incepi sa minti, usor, sa nu zambesti decat atunci cand doresti, sa poti sa-ti controlezi corpul dupa bunul tau plac - eu cred ca acest nivel este maxim pentru om nivelul de cunoastere de sine. Poate cei care citesc acest mesaj cred ca sunt nebun, treaba lor, dar nu degeaba eu am mai mult de 60-70% din prieteni, fete, nu doar din cauza ca imi plac relatiile, sexul, etc, ci din contra ( bine, sa nu exageram, imi plac femeile laughing ), imi place sa cunosc gandirea femeilor si pana acum la fiecare persoana de sex feminin am gasit amanunte destul de, interesante. Inca un detaliu, daca in subconstient iti impui un anumit lucru, il poti indeplini, doar daca esti sigura pe tine si doresti acel lucru. Ma refer la lucruri "normale", sa iti impui sa mananci un fel de mancare, sa cuceresti un baiat/fata, sa impresionezi pe cineva, etc. Revenind la tine : nu-i mai baga pe colegi in seama, formeaza-ti un grup in clasa pe care te poti baza oricand, daca nu reusesti ( si eu ti-o spun cel mai bine, mutandu-ma de 3 ori pana acum in anii de liceu laughing si nu din cauza absentelor sau corigentiilor - am incercat sa ajung la cea mai buna clasa din judet si pot spune ca am reusit acest lucru, chiar daca este uneori mult mai placut sa fi destept in tara prostilor, totusi cred ca locul in care sunt, este perfect. Daca nu reusesti asta incearca sa gasesti persoane palpabile cu care poti purta conversatii intre 4 ochi si aici nu ma refer la videochat happy, glumesc, cauta persoane de incredere, iti vei da singura seama care te minte si care iti spune adevarul, poate fi si asta o tehnica, asa cum au zis si ceilalti, sa te atraga la el prin sinucidere, dar eu am vazut in fata mea o persoana care incerca sa se sinucida, deci sunt si nebuni de lumea asta si din fericire rationali in unele momente si "dementi" in altele happy, acest timp de persoana este cel mai frecvent in societatea contemporana.

| andreeaQBQG explică (pentru bulbulica):

Problema e ca nu gasecs pe nimeni in care sa am incredere in afara de parintii...si credeam ca in el pot avea incredere dar cred ca mam inselat

| Robbert_George_1995 a răspuns:

Cu sinucisul, sunt doar vrăjeli ca să te atragă, să pui suflet, să-ţi pară rău, să-i duci dorul. Uită de el, nu mai vorbi cu el deloc.

| Gabriela_Adelina_1999 a răspuns:

Incurcata problema, dar daca te stii putin cam credula nu-l asculta