| Cosmin044 a întrebat:

Salut grup, în caz de ai mandat international politia trebuie sa te sesizeze înainte?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu. Mandatul international este comunicat international daca esti cautat in legatura cu o infractiune grava sau esti cautat pentru a executa pedeapsa cu inchisoarea. De exemplu, cineva a fost extradat in cadrul UE pentru ca a furat o purcica.

| darrio2007 a răspuns:

Adica sa te atentioneze ca sa te poti ascunde?
La prima verificare a actelor de catre politia din tara unde te afli se va vedea ca ai mandat international.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, te anunta și cu 14 zile înainte să ai timp sa fugi.