| Ididnhh a întrebat:

Salut îmi spune si mie cineva idei ca sa ai bani lunar mereu de ex milionarii ce fac investesc în imobiliare? Cumpara apartamente si le baga la inchiriat sau? Va rog ajutati-ma ca nu stiu cum sa-mi investesc banii, de venituri lunare sigure, la faza cu imobiliarele cum merge? În ce investesti banii mai exact si o sa ti aduca banii sau ceva în timp ca asta nu înteleg? Multumesc mult, dau funda!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Va rog ajutati-ma ca nu stiu cum sa-mi investesc banii"

despre ce sume vorbim aici?

| Ididnhh explică (pentru sierra1):

Am 2 milioane de euro. Mostenire + afaceriile mele.

| sierra1 a răspuns (pentru Ididnhh):

"Ididnhh : Am 2 milioane de euro"

îhî, și eu de fapt îs maica Tereza.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ididnhh):

Ai banii astia si ti-ai gasit tocmai pe TPU sa ceri sfaturi? O parte buna din utilizatorii de aici, fac troll sau nu sunt in totalitatea capicitatii lor mintale. La ce raspunsuri te astepti? Majoritatea sunt adolescenti sau au un salariu mic spre mediu. laughing

| Korkodeln a răspuns:

"Milionarii" nu sunt toti la fel, sunt oameni care au o afacere si investesc in ea, bancheri si altii care fac investitii financiare, super salariati, gen CEO la firme mari sau management, artisti, sportivi si alte celebritati platite bine, "copii de bani gata", care nu au facut nimic in viata, dar au primit banii ca mostenire de la parinti, mafioti si interlopi care fac bani din chestii ilegale: trafic, prostitutie, etc. Toti astia sunt animale foarte diferite intre ele si nu pot fi comparati intre ei.

De asemenea nu prezinta nici un fel de interes pentru un om "normal", care strange bani din salariu, si/sau a primit casa(e) sau terenuri de la bunici/parinti si le-a vandut si se intreaba ce se faca cu banii ca sa-i inmultesca si sa nu-i manance inflatia. Situatia celor bogati de mai sus nu are nici o relevanta pentru oamenii normali.

Prima chestie pe care trebuie sa o stii si sa o tii minte mereu la investitii este cu cat mai mare castigul, cu atat mai mare riscul, de la investitii aproape 100% sigure (titluri de stat, depozite bancare garantate de stat) dar cu randament mic (cateva procente pe an) la investitii cu riscuri acceptabile (imobile in zona buna pentru inchiriat sau revandut dupa renovare), piata financiara in fonduri de investitii cunoscute sau ETF-uri, pana la chestii complet demente de mare risc (cumparat droguri pentru revanzare sau jucat la pacanele).

In afara de afaceri (care sunt o alta poveste, dar destul de riscanta) cel mai indicat pentru cei lipsiti de experinta ca sa faca un ban cat de cat sigur este sa