| Catal1n93 a întrebat:

Salut! Intentionez sa cumpar o basculabila 3, 5 tone pentru carat nisip, balastru etc. Imi poate spune cineva cat este impozit, asigurare (cu aproximatie) rovinieta, ce marca de vehicul e mai fiabil si la ce sa am grija?

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând, să fie cu punte cu roți duble pe spate. Iveco, de obicei are așa ceva la 3, 5 tone, mai are Ford, nu știu exact restul dacă au această opțiune.
În al doilea rând, dacă cumperi second hand, uită-te cu atenție la scurgerile de sub vehicul, inclusiv la dispozitivul de basculare. Dacă vezi vopsea proaspătă pe undeva, înseamnă că ascunde o problemă hidraulică, mecanică, de caroserie etc.
Spun, roți duble spate, pentru că sarcina este mai bine împărțită pe 4 roți, decât pe 2.
Succes!