| Ucnevatac a întrebat:

Salut.
M-am angajat necalificat la o societate din asta mare cu SA langa nume si iau salariu decent. Invat la ei domeniul electricii si electromecanicii. Posibil sa bat spre 5 cifre peste cativa ani, cand voi invata instalatiile si voi lua toate avizele.
Salariul net.
Problema este ca am auzit ca unii vorbesc de salarii de 5000 de lei la firme care mai au si pretentii.
Si mi se face rau cand ma gandesc ca oameni astia care au pfa vorbesc in brut de obicei.
Asa o saracie e in zonele astea din munti? Aveti rude pe la Bistrita? Atat de rau e sau am auzit eu informatii de la o clasa sociala defavorizata?
Unde putem dona pentru oamenii astia?

3 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Băbăete, pe ce lume traiesti?
Salar de 5000 lei e mana cereasca pentru multi romani. Multi traiesc cu mai putin. La Bistrita inca e bine ca sunt multe firme straine care platesc bine.
Daca vrei sa donezi, va trebui sa donezi pentru 80% dintre romani. Nu doar pentru cativa de care ai auzit tu. Ar fi discriminare.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Un necalificat cu 3zile lucrate, si s-a umflat deja mamaliga in el, acum doneaza rolling on the floor

| Andreibistrita a răspuns:

Ia zi domnule necalificat, cum este sa fii ultima roata la o caruta SA?
Adica ultima nulitate din domeniu, un simplu numar.
Salariu de 5 cifre, si zero este o cifra adica competentele tale :
Electronica =0
Electrotehnica =0
Hidraulica=0
Pneumatica =0
Mecanica =0
Stii sa sudezi aluminiu cu Tig?
mosu stie
Stii sa spargi o parola la un cnc facut de o firma din Taiwan?
Nu stiu nici eu dar am doi studenti de la unibuc care vin in weekend si in cateva ore am acces la configurari de fabrica.
Ma duc la munca la orice ora vreau si plec cand am chef?
Si tu la fel?
Mucea, salariul tau de necalificat il fac intr-o ora.