| mrrRobert a întrebat:

Salut, mi-am făcut de curând un card de minor ISIC de la banca BRD și urmează să îmi vină în curând. Consultanta care m-a ajutat mi-a spus că voi avea nevoie de permisiune de la părinte când vreau sa fac o tranzacție sau să scot bani de la bancomat, chestii de genul doar că nu am înțeles foarte bine. Să înțeleg că va primi mama un mesaj de confirmare pe număr când voi fi la bancomat sau când voi vrea sa plătesc undeva sau ce mai exact?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Nu,părintele doar este împuternicit peste cont,fiind autoritatea tutelară,adică îngrijitorul tau.
In rest,poți să faci ce vrei cu contul tău,sa scoți bani, sa transferi, sa plătești, nu vor fi notificați părinții sau chestii de genul.
Până la urmă este contul tău!
In schimb, la BT am auzit că e mai nașpa...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Corect! Parintii vor fi anuntati de toate tranzactiile tale si vor avea acces la contul bancar sa-l verifice tot timpul.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Greșit! Am acest card, nu s-a cerut vreodată părinților să-mi accepte vreo tranzacție.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Lasa ca nu stii tu ce fel de card a facut copilul asta. Noile carduri bancare pentru minori sunt cu acordul parintilor

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu exista "noile carduri", ci e vorba de prevederile interne ale băncii, ori nu specifica nicăieri, nici în contract acest aspect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Dificil cu tine, ca esti mai incapatant ca copilul asta, desi nici tu nu ai cine stie cati anisori... deci tot aiurea vorbesti, odata ce OFICIANTA bancii a confrmat ca se cere acordul parintilor.
Deci nu mai intervenii unde nu ai cunsotinte!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am cunoștințe,fiind posesor de cardul respectiv.
Plus că cei de la banca probabil s-au referit la cazul in care părinții ar obține împuternicire pe cont, nu în mod obișnuit.
Pentru că, din ce-mi aduc eu aminte, același lucru mi l-au spus și mie când îmi făcusem eu cardul, însă părinții nu au avut niciodată acces la contul bancar sau nu au primit ei înșiși vreo înștiințare.
Toate înștiințările le-am primit eu când a fost cazul!

| User252426 a răspuns:

Cred. Dai nr tău în locul părintelui și gata