| Ioanaryeiwweruip a întrebat:

Salut! Mi-am înființat recent un PFA, am depus dosarul pentru înființarea punctului de lucru la registrul Comerțului iar dosarul mi se eliberează de abia într-o săptămână. În câteva zile este in festival in zona mea și as vrea să-mi deschid chioșcul de bijuterii ca sa le pot comercializa, după aceea nu va mai fi atât de mult trafic în acea zonă și vreau să-mi vând marfa cat am ocazia. Pot să-mi deschid chioșcul chiar daca nu mi s-au eliberat dosarul și nu am casă de marcat? Ar fi posibil sa dau chitanță in loc de bon? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar dupa ce te-ai inregistrat si la ANAF si indeplinesti toate cerintele legale poti incepe activitatea comerciala.

Răspuns utilizator avertizat
| ninuku a răspuns:

Nu cand incepi sa vinzi trebuie sa ai tote actele, astfel poti sa ai dosar penal pentru ca o sa fie considerata vanzare la negru.