| Ididnhh a întrebat:

Salut, stie cineva cum sa investesc in imobiliare, în primul rand ce înseamna sa investesti în imobiliare? Adica tu practic din banii tai construiesti apartamente si dupa le pui la vanzare sau la închiriere? Si cu ce te alegi tu ca asta nu înteleg adica cred ca costa mai mult sa faci apartamentul decat sa l vinzi si cu ce te alegi, cu acceiasi banii cu care ai investit? Am auzit pe cineva care a zis "investesc în imobiliare de la 14 ani" în prezent are vreo 3 apartamente în chisinau si 2 în Bucuresti (de lux) ce înseamna asta? Si sa nu mi raspunda va rog persoanele care au salariu de 15 milioane ca nu ajuta. Mersi dau funda!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine mai are salariu de 15 milioane?

"construiesti apartamente si dupa le pui la vanzare sau la închiriere?"

da, fix asta inseamna. Sa construiesti sau sa cumperi apartamente / case pe care apoi le vinzi la pret mai mare sau le inchiriezi.

"investesc în imobiliare de la 14 ani" ala te-a prostit ca pana la 18 ani nici nu are drepatul sa detina o proprietare. Vroia sa zic ca parintii lui investesc de cand are el 14 ani.

| johnnny123 a răspuns:

Există diverse metode de a face bani din imobiliare. Poți să cumperi apartamente și să le închiriezi, poți să cumperi apartamente la prețuri mici, să le renovezi și să le vinzi cu profit, poți să dezvolți singur apartamente (dar aici deja vorbim despre sume mari și expertiză, nu se poate apuca oricine de asta).

Abordarea depinde de suma pe care vrei să o investești și cât de repede vrei să ți-o recuperezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se refera in mare parte in închirierea unor imobiliare sau la construirea unora de la zero si vinderea acestora la un preț mai mare.Ambele necesita un buget mare, mai ales sa construiești unul. Daca ai niste bani pusi deoparte recomand sa incepi cu o garsoniera care sa fie in zona de centru si nici de cum in bloc bomba sau in zone defavorizate, ca in felul asta o sa ai numa chiriași neserioși.
Sau, daca nu ai un buget care sa fie de la 35.000 euro in sus investește in terenuri extravilane de la marginea orașului in care locuiești si peste câțiva ani cand va intra in intravilan si se vor construi case in zona o sa poti vinde cu bani buni terenul.
Inca un sfat, daca vrei sa economisești bani buni, încearcă sa cumperi imobiliare/terenuri de la licitațiile ANAF-ului, este mult mai ieftin asa.
Spor la afaceri!