| Florinw231 a întrebat:

Salut, sunt agent imobiliar de 2 luni si n am vandut nimic. cine poate sa ma ajute? fac eu ceva gresit? am pust anunturi pe foarte multe site-uri si nu dau rezultate colegii mei primesc foarte multe telefoane si eu nu. nu prea vor sa-mi spuna secretul. ma ajutati? la primul comision fac cinste

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Renunta la agentia la care te-ai angajat---sfatul meu! O agentie imobiliara serioasa iti ofera : cursuri gratuite de specialitate de initiere sau de perfectionare, training-uri sustinute de traineri specializati in vanzari, suportul logistic necesar efectuarii de tranzactii imobiliare.

| Adry05 a răspuns:

Poate ai preturi mai mari decat cele vandute de ei sau ce vand ei e mai aproape de asteptarile clientilor (zone mai bune, locuinte mai spatioase etc)

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Poate iti saboteaza cineva anunturile sau ei platesc pentru acele anunturi ale lor ca exista anunturi cu plata care au prioritate cand cineva cauta pe net le apar in fata anunturile lor. Ei sunt oricum mai versati si cred ca au anunturi si la ziar dar smecheriile lor nu o sa le afli asa usor pentru ca ei vor sa manance o paine si nu le vor divulga decat daca ii imbeti si poate vor spune asta sa afli si tu secretele.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Eu, cumparatorul, (teoretic "eu"), nu citesc site-urile agentiilor imobiliare. Dar, daca fac efortul de a cauta pe net, nu mai apelez la un intermediar, pentru a nu mai plati si comisionul. Tu trebuie sa vii in intimpinarea clientului. Cind cineva cauta sa cumpere, tu ofera-i ce vrea el, nu ce este greu vandabil, ca sa scapi de locuinta.
Am observat ca unii agenti reposteaza anunturile de vinzare ca persoana fizica, iar cine suna cam cade in plasa. Nu e tocmai corect dar e o metoda. Apoi, depinde si cum faci descrierea; cit mai amanuntit. Da anunt si in ziare, unii citesc mai usor asta.