| costelinho a întrebat:

Salut sunt la liceu pe clasa a 10 si as vrea sa devin garda financiara ce ar trebui sa urmez mai departe si pe ce sa ma axez.multumesc

Răspuns Câştigător
| GabrielaIoana a răspuns:

Trebuie sa urmazi Facultatea de Stiinte Economice si sa te axezi pe matematica, contabilitate si economie.
Ca sa poti lucra la garda financiara trebuie sa faci finate-banci. Uite ce am gasit pe http://www.andreisaguna.ro/index.php?nod=16 te-ar putea ajuta.
Specializarea Finante-Banci
Absolventii acestei specializari pot deveni: economisti pentru sistemul financiar-contabil ( banci, asigurari, garda financiara, vama, burse, piete de capital si valutare, gestiunea afacerilor, contabilitate si audit financiar), experti contabili, cenzori, consilieri, inspectori economici, cadre didactice in invatamantul liceal si universitar.
Discipline studiate: Contabilitate, Informatica, Marketing, Economie, Statistica, Management, Matematica, Economie europeana, Dreptul afacerilor, Finante publice, Finantele intreprinderii, Moneda, Contabilitate bancara, Fiscalitate, Politici si tehnici bancare, Buget, Analiza economico-financiara, Eficienta investitiilor, Limbi straine.
Durata studiilor: 3 ani (180 credite)

| KodrutZ a răspuns (pentru GabrielaIoana):

Mai adauga si banii pentru spaga ca sa prinzi job la GF...

| GabrielaIoana a răspuns (pentru KodrutZ):

Din pacate exista spaga la noi in tara dar cu putin noroc poti ajunge sa lucrezi intr-un astfel de domeniu daca esti foarte bine pregatit.

| KodrutZ a răspuns (pentru GabrielaIoana):

Din pacate exista domenii unde 90% sint spagari (vama, garda financiara), iar de vina sintem noi toti ca ii toleram.

| GabrielaIoana a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa este dar atata timp cat suntem condusi de oamenii usor de cumparat trebuie sa ne acceptam soarta pentru ca asta se intampla cand niste copii in corpuri de oamenii maturi ajung la conducerea unei tari.