| DanielStr03 a întrebat:

Salut T.PU! As vrea să știu cam cat ar trebui sa primească un ospătar per eveniment: nunta/botez/majorat/revelion etc orice eveniment in general

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ospatarul este platit conform contractului de munca, semnat cu restaurantul sau terasa unde este angajat.
El nu este platit la nunta, botez sau alt eveniment ci cu salariu FIX, asa cum este mentionat in contract, iar daca depasesti nuamruld e ore muncite, vei primi conform tarifului orar.

| LisaJulie a răspuns:

Dacă este un eveniment mare cu mulți oameni va fi primi mai mult! În general nunțile si botezurile se plătesc mai bine

| Anonimul151 a răspuns:

Depinde. Nu există un tarif standard. Întreabă pe cel/cea care se ocupă de ospătari, care are echipă de ospătari cu cât plătește. Sau dacă cunoști ospătari care merg la astfel de evenimente, ii poți întreba.

Depinde și de numărul de persoane de la acel eveniment, și de câți ospătari sunt. Dar, tariful nu e unul fix.

Acum câțiva ani ( inainte de pandemie ), se dădea și 300lei/eveniment ( +- ). Sau mai mult/puțin.

Pe lângă acea sumă, mai faci și bacșiș.