| Yonut983 a întrebat:

Am 17 ani si as dori sa stiu si eu ce joburi bine platite sunt in Romania si cam ce studii ar trebui sa am(ce facultate ar trebui sa fac)?

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Atunci cand faci niste studii, cand iti petreci un timp important din viata invatand ceva, dedicandu-ti timpul unui domeniu trebuie sa iti si placa, nu doar sa mergi la munca in fiecare zi doar pentru bani, nu is totul.Asa cu un nivel B2 la engleza si cu un curs de cateva luni ai putea avea cam oriunde in lume un salar de circa 2000 euro/luna ca ospatar sa zic, dar nu cred ca ai vrea sa iti parasesti tara ta pentru 'astia'. Trebuie sa alegi ceva ce iti place, si de multe ori facultatea pe care o faci poate sa nu aiba nicio legatura cu job-ul si sa iti mearga chiar foarte bine, asigura-te ca vei sti engleza la un nivel macar B2 si ca vei face acele studii care te atrag mai mult :Afaceri, Management, Bussines cam astea merg oro Drept dar. acolo e greu si greu dupa aceste studii sa iti gasesti o meserie buna (am zis drept pentru ca observ ca multa lume face asta iar apoi le e cam greu).In tara merge bine domeniul IT de asemenea dar nu stiu cati ani va mai merge la fel ca deja 'piata' e plina de asa ceva.Merg afacerile gen restaurante poate doresti intr-o zi sa incepi o proprie mica afacere si sa te extinzi, chiar cu fonduri europene(bani nerambursabili-nu mai trebuie sa-i dai inapoi la stat niciodata).Eu zic orice ce e legat de domeniul afacerilor ca asta prinde bine oricand dar si limba straina.Si o sa decizi tu care din variantele existente iti vor convine unpic mai incolo.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!