| zowie a întrebat:

am o carcasa veche la calculator si as vrea sa-i schimb piesele componente. Merita sa investesc in ea daca este din anul 2002?

Răspuns Câştigător
| atoatestiitoarea a răspuns:

Dacă mi-aduc bine aminte prin 2002 calculatoarele aveau procesoare Pentium 4, unele din procesoarele cele mai reușite.
Dar trebuie să știm pentru ce ai nevoie de calculator. dacă vrei să joci pe el jocuri recente, vei avea nevoie să schimbi neapărat cartea grafică cu una de cel puțin un giga de memorie. Vei avea nevoie să pui maxim de memorie RAM și aici s-ar putea să întâmpini greutăți în achiziționarea lor.
XP ul este recomandat sau Linux, dacă crei doar să te plimbi pe internet și să modifici vreo poză sau un film.
Atenție! dacă schimbi placa de bază - mader card vei avea problemă cu alimentația care este are altfel de branșare și poate nu e suficient de puternică - ex 350 w
Mai este problema hard discului
Nu poți pune hd de tip SATA decât dacă te pricepi câat de cât fiindcă ai cabluri diferite de un hd IDE
Mai e și problema portului USB care e de tip 1, deci f lent la copiere. Va trebui și un card de usb 2 cel putin
In rest progrqmele merg toate -Microsoft office, sonny vegas, pdf, photoshop, cyberlink, sound forge.
În Franța este la modă să cumperi un calculator Pentium 2 și să folosești windows 3.1pe internet. Adică este o provocare că nu toți reușesc.

1 răspuns:
| iam2good2u a răspuns:

Nu merita