Bani se pot face din aproape orice, doar trebuie sa gasesti cumparatorul dispus sa plateasca.
Eu, inca in gradinita mi-am facut bani de buzunar: am facut morisca din hartie colorata + crenguta + ac cu gamalie si le vindeam altor copii cu 1 leu bucata.
In cateva zile am facut aproape 60 lei pe care le-am dat mamei, sa-mi faca gem de caise (imi placea enorm! ), din care un borcan mare sa fie numai al meu, sa mananc pe saturate din el.
Mama a pus deoparte un borcan si l-a facut cadou copilului meu cand a pus prima data aceasta intrebare (a fost in clasa a 1-a).
Mai tarziu am ajutat la cumparaturi, diferite munci etc. si mi-am asigurat baniimei de buzunar, fara sa cer de acasa.
O idee ar fi să faci niște accesorii handmade (bratari personalizate, margele, inimioare pentru 14 februarie, te-ai putea apuca să confectionezi măŕțișoare fiindca nu mai e asa mult până în Martie etc).
Eu nu le-aș vinde prajiturele de casa (ori, mancare în general), fiindcă dacă îi va durea burtica, vor da vina pe tine.
Accesorii frumoase se vând si la set (în punguțe), in magazine handmade, tu trebuie doar să le asamblezi/ personalizezi încât să iasă ceva deosebit.
În general ai profit din chestii care se vând la set de mai multe bucăți, sau la preț bun în promoții și reduceri, dar tu oferi la bucată: pixuri neon, evidențiatoare (adică birotică), căști audio (cu comenzi diferite pe fir), minireceptoare bluetooth cu conectare jack (gadgeturi), cosmetice...etc. Fiecare va cumpăra ce are nevoie sau ce i se potrivește, făcând probă, sau la recomandările celorlalți. Succes!
Poti face gogosi de acasa, sau chiar prajituri, si vinzi la colegi. Iti spun ca mancarea intotdeauna este la cautare la scoala mai ales cand stai 6, 7 ore in continuu.
Mai bine cumpar lucruri de la un magazin care le da ieftine si le dau mai scump jeleuri, chipsuri
Si mai bine asa. Buna idee.
Este permis să vinzi produse alimentare în școli mai scump decât la magazin?