| cheiemarian a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare pentru cei care lucrează în domeniul transporturilor ( pe tir), am 19 ani am categoria B urmează să fac C+E, apoi ce tara îmi recomandați pentru încep ce atestate am nevoie (cum funcționează), vreau să aflu cat mai multe despre meseria asta, din păcate nu am BAC și nu vreau să încerc să îl mai dau. Va rog lăsați orice sfaturi folositoare mai jos, ce atestate am nevoie, cate ore se lucrează, ce salarii sunt, ce tara să aleg, program de dimineață până seara sau dormit în cabina orice sfat contează, mulțumesc pentru timpul acordat tuturor.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca nu te angajeaza nimeni pe tir in strainatate, daca nu ai macar 3-4 ani de vechime.
Legea s-a modificat in tara, pentru soferi, dar nu si in strainatate si sincera sa fiu nici companiile romanesti nu vor angaja un incepator sa le conduca tirurile cu marfa, de multe mii si sute de mii de euro.