| Arbeloa a întrebat:

am trecut in clasa a 10a, profil mate info, si ma gandesc sa fac una din cele 2 facultati de mai jos:

1.Fac. de Inginerie Electric
2.Fac. de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei

Am cateva intrebari:
1.Cu ce se ocupa mai exact un inginer de telecomunicatii?
2.Un electronist poate face si ce face un electrician, dar nu si invers?
3.Care imi ofera mai multe sanse de angajare, ce salariu de pornire pot avea si cat va creste in urmatorii 3-4 ani(In Romania, cat si in cazul unei angajari in UE- Preferabil Germania, Franta, Olanda)

1 răspuns:
| LordOfLegions a răspuns:

Ca inginer eletric daca esti inteligent iti faci o specializare in sudura si oriunde pe pamant la platformele de petrol au nevoie de un inginer in sudura. Faci de la 10.000 E pe luna + ca ei te cheama doar cand au nevoie si se intampla cam odata pe saptamana si faci scufundari gratis big grin!