| andrei8888p a întrebat:

Salut TPU, am un pfa si la registrul jurnal de încasări si plati imi cere (documentul felul nr) acolo pot sa trec numarul si seria facturii?
Am cumpărat materiale si am platit cu cardul si am doar bonul eliberat de pos, pot trece vreun numar de pe acest bon eliberat de pos?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti cere doar documentul de plata (bon, chitanta) sau extrasul de cont.
Factura poate fi neplatita, deci nu atesta efectuarea platii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu poti. Da fix asta trebuie sa treci daca ai factura.

| andrei8888p explică (pentru suntserios):

Pai si ce numar de pe bonul eliberat de pos? numarul de chitanta?

| suntserios a răspuns (pentru andrei8888p):

Pai ai zis că ai factura

| andrei8888p explică (pentru suntserios):

Am factura si bonul acela eliberat de pos, pentru ca am platit o cu cardul, dar nu stiu exact ce sa trec pe registru

| suntserios a răspuns (pentru andrei8888p):

Factura trebuie trecuta.

| andrei8888p explică (pentru suntserios):

Si ca document de plata trec numarul chitanței de pe bonul eliberat de pos, cred ca asa trebuie