| DarkySkuL a întrebat:

As dori sa imi explicati pas cu pas cum trimit o scrisoare.Nu am folosit-o niciodata si vreau sa trimit o scrisoare. Explicati-mi pas cu pas va rog.si cu timbrele alea si cu tot.

Răspuns Câştigător
| acinorev a răspuns:

1.iei o foaie de hartie, un pix si plic. 2.scrii pe foaia de hartie A4 ce vrei sa scrii. 3. o impachetezi si o pui in plic. 4.scrii sus DESTINATAR si scrii numele si adresa, exemplu: Mihai Constantinescu, Bucuresti, str. Pasarilor, nr. 66, bl G5, ap. 78, sector 2, cod postal: 0342156. Lipesti timbrul si te asiguri ca ai facut tot cum trebuie. O pui in cuita postala si o expediezi.

2 răspunsuri:
| Dairou a răspuns:

In primul rand iei un plic, o foaie A4, scrii pe foaia A4 ce vrei sa scrii in scrisoare, dupa o impachetezi (Foaia de A4) cat sa intre in plic, scrii sus DESTINATAR: [Catre cine vrei sa o dai si adresa] Ex: Gigi Marga, Bucuresti, Sector 2, Strada Randunelelor, Nr 40, Bloc [Casa] Nr 3, [Daca sta la bloc scrii si Scara si Apartamentul si Etajul, daca sta la parter scrii doar parter.] Cumperi timbre de cati lei vrei tu, le lipesti pe plic, le trimiti si cand ajunge la posta si vrea sa o ridice cineva, trebuie sa plateasca cat ai dat tu pe timbre, asta e tot, astept FUNDA!

| Catalin_Muntean_1992 a răspuns (pentru Dairou):

Sau poti trimite scrisoare cu Recomandare/confirmare de primire (te costa pana in 5 lei) si vei primi confirmare (ca sa fi sigur ca a primit-o). De asemenea nu uita sa scrii la destinatar si codul postal al localitatii ca sa nu mai stai pe la posta sa-l scrii sau sa cauti prin cartea cu coduri postale. Succes