| cassandrra a întrebat:

..As dori sa stiu ce este cu explozia de oferte de lucru de pe net de genul
"Cautam colaboratori - operatori pentru publicare anunturi on- line.
Cerinte:
Necesara o conexiune la internet.
Necesar calculator propriu.
Varsta minima 18 ani.

Se invata totul de la 0.

Nu e nevoie de experienta, ci doar de dorinta de afirmare.
Se lucreaza part time.
Oferim si solicitam seriozitate!

Pentru mai multe detalii, lasati o adresa de e- mail."

Daca sint intr-adevar oferte de lucru sau tzepe.
Multumesc.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

O oferta de lucru serioasa prezinta si conditiile clare in care se lucreaza. Probabil ai intalnit anunturi cu "Trimite cuvantul la adresa de mail xxx@yyy.com pentru mai multe detalii".
Mi-am incercat si eu norocul si sincer nu vad cu ochi buni treaba asta. Te ia pe ocolite, teorii, iti cer numarul de telefon (probabil pe viitor si contul bancar si mai rau, o garantie baneasca). Nu am primit decat introducerea, pentru ca iti dai seama ca nu am dat curs solicitarilor ulterioare.
E foarte adevarat ca trebuie sa fii instruit si documentat in legatura cu ceea ce trebuie sa faci pe viitor, dar maniera in care se prezinta lucrurile nu confera nicio certitudine. Dimpotriva! Te face sa-ti pui tot mai multe intrebari.
Nu te impiedica nimeni sa incerci, dar ai mare grija ca lucrurile sa nu scape de sub control. Sa stii cand sa te opresti!