| OneTap a întrebat:

Salut TPU!
Cam cât e impozitul unui contract de munca pentru un minor(16-17 ani)?
De exemplu: dintr-un salariu brut de 2100 de lei, cat ramane net?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta nu te poti angaja, termina ti scoala si cand ai 18 ani te angajezi legal.

| mi25 a răspuns:

Ce care nu cunosc sa nu mai dea sfaturi. Da, se poate angaja si la 16 ani. Ce, daca termina o scoala profesionala de 3 ani sau una de ucenicie de 1 an si jumatate, sta somer pana la 18 ani? Doar ca sunt anumite conditii pentru locul de munca si program. De asemenea sunt stagii de pregătire practică cu durata de 720 de ore, organizate după finalizarea clasei a X-a de liceu, care se termina in mai putin de un an, deci la varsta de 16 ani. Ce fac pana la 18 ani cei care-l urmeaza?

| ZappyTv69 a răspuns:

Nu te poți angaja la vârsta asta. Într-unele joburi poți de la 16 ani cu acordul părinților

| Amadagaa2 a răspuns:

Exista site-uri pe net, unde scrii suma de bani si iti calculeaza cu toate impozitele cat iti raman.