| Nutella89 a întrebat:

ce faci dupa ce termini un liceu cu profil economic? Unde iti poti continua studiile? Unde te poti angaja cu si fara facultate?

Eu mereu mi-am dorit sa merg la acel liceu si asa am si facut dar familia confuza ma bate la cap ca ei nu inteleg ce se face la liceul respectiv. Puteti raspunde din propria experienta cei ce ati studiat la astfel de licee.

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Eu am terminat un liceu cu profil economic ( Liceul Tehnologic Barbu A. Știrbey din Buftea )
Dacă termini acest liceu poți merge la ASE, la ORICE facultate din cadrul ASE și poți deveni de la un simplu vânzător și până la bancher ( sau ceva important într-o bancă ), în marketing, protecția consumatorului, relații economice internaționale, contabil, finanțe și fiscalitate etc. La ASE se intră pe bază de dosar și media de admitere se calculează astfel :
60% nota de la bac
40% media anilor de liceu
Cea mai bună facultate din ASE este cea de Cibernetică economică cu ajutorul căreia poți obține o slujbă foarte bine plătită cu un salariu de început, pentru unu fără experiență de 1000 de euro, sau pe acolo. Ultima medie la această facultate? În jur de 9.50, deci pune mâna și învață.