| Koko911 a întrebat:

Salut TPU daca am un card unicredit din Romania in lei, pot scoate bani de la atm urile din regatul unit sau pot face plati la supermarketuri? Schimbul valutar se face automata sau cum sta treaba ca habar n am.

3 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Nu cred ca se face automat, trebuie convertiti în lire. Ori îți faci un cont în lire de pe aplicație, dai la conturi și cauți GBP parca și după faci un transfer tot din aplicație pe contul în lire. De pe cel în lei pe cel în lire. Eu asa am mai făcut aici în România, am schimbat online euro în lei. Parca mi - a luat totuși un comision mic. Nu știu exact dacă poți merge la un bancomat sa scoți în lei, ma gândesc ca ți da lire dar îți ia comision. Poate știe altcineva mai bine. Am fost și eu pe acolo dar nu am folosit card de România, dacă locuiești acolo sa îți faci neapărat card. Eu am ales natwest și era destul de buna banca.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Uite ce scrie pe net : folosi cardul VISA Clasic atât în țară cât şi în străinătate pentru plăţi direct la comercianţi, pe internet sau pentru ridicare de numerar la bancomate (în Romania clientul va retrage lei iar în străinatate valuta ţării respective).

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Deci poți dar scoți lire și cred ca ia și comision.