| gabriel22332 a întrebat:

Salut TPU!
Ma numesc Gabi, am 19 ani si sunt student la facultatea de Drept si stiinte administrative.Sunt un baiat din mediul rural, familia mea avand pamant agricol plus ferma de animale.Eu,nu sunt angajat dar ma ocup cu recolatrea vierilor mei si vand material seminal,mentionez ca imi plac animalele si ma pricep de la administrarea hranei pana la administrarea medicamentelor si detectarea lor cand sunt raciti.
As vrea sa ma inscriu la un curs,sa imi iau diploma de tehnician veterinar si sa imi deschid un magazin cu hrana de animale(concentrate porci,pui,caini etc.)plus medicamente pentru acestea.
Care ar fi primii pasi pentru inceperea afacerii,trebuie sa mi deschid o firma,pot deschide magazinul imediat dupa ce mi am luat diploma?
Mentionez,cum am spus si mai sus ma pricep foarte bine la animale in special suine, pot raspunde la aproape orice intrebare legate de acestea si de aceea as vrea sa deschid si un magazin.
Astept raspunsuri, multumesc!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inteleg ce vrei dar nu ar fi mai bine sa termini facultatea? Se castiga mai bine ca avocat, notar etc.

| gabicoo a răspuns:

Zici că poți răspunde la orice întrebare legată de suine?
Să te văd:
1- De ce porcul râmă dar râma nu porc?
2- De ce sus scrofa și nu jos scrofa?

| gabriel22332 explică (pentru gabicoo):

Pot raspunde astfel, esti un terminat.

| gabicoo a răspuns (pentru gabriel22332):

Tu recoltezi material seminal de la porci și-i faci pe alții terminați?

Nu ajunge că ești fraier? Te mai și lauzi cu asta! Și mai ceri și sfaturi?
Loosere!

| gabriel22332 explică (pentru gabicoo):

Ce sa mai, esti un redus.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce nu ai ales facultatea de medicina veterinara. Ești tânăr nu e nici acum târziu. Că medic veterinar ești privat și automat îți deschizi și un magazin cu cele necesare animalelor. Altfel medicul veterinar din sat sau comuna îți face concurenta.

| helpforyou a răspuns:

Daca vrei sa incepi o afacere cu hrana si medicamente pentru animale, ar trebui sa urmezi urmatorii pasi:

Inscrie-te la un curs de tehnician veterinar si obtine o diploma. Acest lucru te va ajuta sa intelegi mai bine nevoile si cerintele animalelor, precum si sa ai cunostinte despre cum sa le ingrijesti si sa le hranesti corespunzator.

Fa o cercetare de piata. Incearca sa afli cat mai multe despre produsele pe care vrei sa le vinzi, despre clientii tai potentiali si despre concurenta ta. Acest lucru te va ajuta sa intelegi mai bine ce produse trebuie sa vinzi si cum trebuie sa le vinzi pentru a atrage clienti.

Fa un plan de afaceri. Un plan de afaceri va ajuta sa iti stabilesti obiectivele, sa iti organizezi ideile si sa iti stabilesti un plan de actiune pentru a incepe si a creste afacerea ta.

Deschide o firma. Pentru a incepe o afacere cu hrana si medicamente pentru animale, va trebui sa te inregistrezi ca si persoana juridica, de exemplu sub forma de societate cu raspundere limitata - SRL.

Deschide magazinul tau. Dupa ce ti-ai luat diploma de tehnician veterinar si ai facut un plan de afaceri, poti incepe sa cauti un spatiu pentru magazinul tau si sa incepi sa il amenajezi. Ar trebui sa iei in considerare aspecte precum amplasarea, marimea spatiului, dotarile necesare si costurile asociate.

Sper ca acesti pasi te vor ajuta sa incepi afacerea ta cu succes. Este important sa te concentrezi pe planificare si pe a face cercetare inainte de a lua orice decizie importanta, pentru a te asigura ca esti pregatit sa incepi o afacere de succes.

| gabriel22332 explică (pentru helpforyou):

Multumesc frumos pentru răspuns, ma gandeam sa deschid un pfa sau un ii, trebuie musai SRL?

| helpforyou a răspuns (pentru gabriel22332):

Cu drag.

Alegerea intre PFA si SRL faci in functie de cifra de afaceri si daca ai angajat sau nu. De la 1 ianuarie se modifica aceasta incadrare, asa ca este bine sa te consulti cu un contabil sau un jurist.