| anonim_4396 a întrebat:

Poate o sa vi se para ciudat ce o sa scriu in continuare dar chiar am nevoie de un sfat bun pentru asta. Acum de curand mi-am pierdut locul de munca din propria mea vointa, si in continuare as vrea sa fac lucrul care imi placea cel mai mult atat la facultate cat si la liceu, si anume vanzarea de telefoane moile. As vrea tare mult sa ma reapuc de acest obicei si nu stiu cum si de unde sa incep caci lucrurile s-au schimbat foarte mult de cand nu m-am mai ocupat cu asa ceva. Daca imi poate da cineva un sfat/recomandare de unde as putea sa cumpar telefoane la un pret sub cel al pietei sau orice altceva este binevenit. Am incercat inainte cu Ebay si cu Amazon sau chiar si cu Aliexpress dar inca nu am invatat foarte bine sa folosesc aceste site-uri(oferte, reducere la cumpararea mai multor produse de acelasi fel, etc.). Sper ca postarea mea sa nu vi se para exagerata si sa ma puteti ajuta! Multumesc Anticipat!

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu ti-ai pierdut locul de munca, ci ai plecat. Deci ai lasat un loc de munca stabil si vrei sa faci BISNITA. Misto, succesuri multe iti doresc.
P.S. Ia si cauta ce si cum legat de dropshipping. Daca si cu engleza esti in plop, atunci cumpara o lopata buna, o sa ai nevoie ca acusi incep insamintarile de primavara.

| NapSSter a răspuns (pentru KodrutZ):

Sincer.am inceput sa ma interesez de dropshipping dar nu am inteles mare lucru. Ideea e ca eu am acum alt loc de munca, unul mai bun, si mult mult mai bine platit. Asta cu bisnita era doar o chestiune de timp si de plictiseala pana in iunie cand m-oi duce in strainatate si sper din tot sulfetul sa nu ma mai intorc nicidoata in tara. Chestia asta cu bisnita imi placea forate mult inca de cand eram in liceu si de aia am vrut sa continui acuma, nu vreau sa fac un viitor din asta mai ales pe vremurile astea.Eu am cerut doar un pont/sfat aici pe TPU, atata tot, nimic mai mult.

| KodrutZ a răspuns (pentru NapSSter):

Daca ai acum un job "mai bun, si mult mult mai bine platit" de ce naiba ai mai pleca? In fine, acuma fiecare are definitia lui asupra a cit inseamna "bine platit". Pe vremurile astea merita sa studiezi problema dropshippingului mai bine, poti sa o faci si in alta parte, nu neaparat in Romania.

| NapSSter a răspuns (pentru KodrutZ):

Sincer, aș vrea să văd "viața în străinătate", posibilitate de dezvoltare financiară acolo, să văd cu adevărat diferența dintre acolo și aici. Iar dacă nu o să reușesc acolo tot la "patrie" o să mă întorc. Îmi cer scuze pentru răspunsul întârziat.

| KodrutZ a răspuns (pentru NapSSter):

Eh, daca aici o duci bine, de multe ori nu merita sa te duci dincolo. Depinde mult si de aria de activitate, unde te duci mai exact, ce asteptari/nevoi ai, etc.

| NapSSter a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai dreptate. Eu mă duc dincolo doar pentru o nouă experiență și dacă găsesc ceva care să-mi placă acolo atunci înseamnă că am noroc, dacă nu tot aici în România mă voi întoarce că și aici sunt locuri de muncă destule, nu întocmai cum se spune la televizor, unele chiar foarte bine plătite și care nu necesită o grămadă de studii.

| KodrutZ a răspuns (pentru NapSSter):

Exact. Totul e sa nu te plafonezi si sa cauti mereu ceva mai bun. Cumnata-meu cu liceul terminat (nici nu mai stiu daca a luat bacul, stiu ca il picase prima oara), si e sofer/agent de vanzari si ia peste 1000 EUR. Doar ca e cred ca pe la al treilea sau la al patrulea job de genul asta in ultimii ~3 ani, ca s-a dus mereu la ceva mai bun. Multi stau pe 10 mil si se plang, dar nici nu ar cauta ceva mai bun si n-ar face ceva sa se pregateasca profesional (de exemplu in loc sa puna "ce se cuvine" pe masa de paste si craciun sa manance normal si cu banii aia sa faca un curs de perfectionare/calificare, ceva).

| NapSSter a răspuns (pentru KodrutZ):

Aici ai dreptate! Sper din tot sufletul să fie bine pe viitor și să-mi placă ceea ce fac pentru că asta contează cel mai mult

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca mai merge treaba asta; in plus, nu poti trai din asa ceva. Vinzi maxim 3 telefoane pe zi, castigi maxim 100 de lei... A 2-a zi nu mai ai telefoane de vandut, sau cumperi unul si n-ai cui sa i-l dai.
Fa o bisnita mai ok, cum ar fi cu masini. Castigi cateva sute de lei la o tranzactie, si piata e mult mai mare, pe cand la telefoane, nu stiu cine se mai uita la SH-uri.
Eu cunosc pe cineva care traieste de mult din asta (legal, are firma, spatiu inchiriat), si tot castiguri mici are. Cumpara casti la kg, 5 lei cate 5 perechi, si le vinde cu 5 lei perechea... Cumpara telefoane cu 70 de lei, le da cu 100. Dar eram eu in scoala generala, pe cand avea el firma.
In plus, invarte si el masini, ca mine. Mai exact, cumpara niste cazane, le aduce la mine sa i le pun putin la punct (el e cam paralel), si ma plateste in componente pc... Normal, stiu ca nu-mi ies bani, si lucrez cu patent + sarma. Si totusi gaseste fraieri.
Desi, are un teren in afara orasului, unde stau vreo 5-6 masini pe care n-a stiut sa le vanda.
Partea proasta la afacerea lui, este ca arata ca un cos de gunoi. Vin diferiti alcoolici cu haine gasite naiba stie pe unde, si nu pleaca pana nu primesc 5 lei pe ele. La cate harburi are pe acolo, bineinteles, si el arata ca un gunoier, prafuit pana in barba.
Eu unul nu m-as orienta spre asa 'taraiala'. N-ai sa ajungi nicaieri, nu e o meserie comoda. Nu stii niciodata cand vei avea bani, liniste si succes.
La telefoane nu exista acte, politia nu prea te ajuta in caz de ceva, si e plin de 'smenari'.
Fa macar un efort si pleaca in strainatate dupa electronice sh, si vinde-le pe site-uri precum www.lajumate.ro www.olx.ro www.folosit.ro
E mult mai ok, site-urile astea au activitate mare, daca ai produsele potrivite, la pretul potrivit, vinzi rapid.
Nu te gandi sa dai tepe, ca expediezi cu adresa ta, si tara e mica. In plus, ti se face dosar penal pe loc, daca cumparatorul dovedeste ca l-ai inselat.

| NapSSter a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles ce vrei sa zici si iti multumesc pentru asta. Da ideea este ca nu as mere pana dincolo dupa electronice. Nu este o alta solutie? Ceva site de unde as putea sa iau electronice la preturi mult mai ieftine. Sau daca nu electronice atunci orice altceva din ce as putea face bani cat de putin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NapSSter):

Poti sa cauti alte bisnite. De exemplu, sunt cativa electronisti-amatori, care cumpara led-uri auto de toate felurile, si le vand la bucata, fac pachete pentru modificat iluminarea in diferite locuri la masina.
De exemplu, si eu mai fac kit-uri cu lumina ambientala, 4 lampi subtiri cu SMD la 12v, cablurile necesare, intrerupator, banda adeziva, la 50 de lei. Pentru 20 de lei in plus, asigur si montaj.
Fac si seturi mai mici, doar pentru zona de sub bord, aduc si asa-zise 'neoane' colorate, becuri cu lumina led pentru plafoniera si altele. Dar aici trebuie experienta, altfel te uiti la o plafoniera ca la felul 16, habar n-ai cum sa scoti becul din ea.

| NapSSter a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Aha. E interesant ce spui dar eu am acum un alt loc de munca si pentru asta cred ca mi-ar trebui si timp si catusi de putina experienta in domeniul auto. Dar ideea e ca am sa plec in strainatate anul acesta in luna iunie si sper din tot sufletul sa ma pot stabili acolo si sa duc o viata mai buna. Ideea asta cu bisnita era un vechi obicei din liceu si imi placea foarte mult, mi-ar fi placut sa fac bani si pe langa locul de munca atata tot vazand diferiti vanzatori de pe olx sau okazii care vindeau telefoane noi, faine la preturi foarte bune si m-am gandit ca as putea sa reincep si eu cu afacerea asta. Am cerut doar un pont/sfat pe acest site si apreciez foarte mult ca ai incercat sa ma ajuti din toate punctele de vedere cu tot felul de sfaturi care ar putea fi foarte utile, daca nu pentru mine, pentru altcineva care citeste aceste comentarii. Multumesc mult inca odata si numai bine iti doresc! Daca mai ai si alte variante/modalitati de a face bani din bisnita cu ceva ce nu necesita multa experienta, te rog foarte mult sa ma anunti!

Răspuns utilizator avertizat