| Thunder182 a întrebat:

Poate sa îmi spună cineva cât câștigă un subofițer de poliție începător?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum ca te.ai lamurit vezi aici soferul de autobuz 1500€ deci mai bine ca politaiul si nu face foamea. Politistii daca le tragi o bata pe coaste au nevoie de 6 luni reabilitare in spital. Toti slabi au acces in politie.

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Auzisem ca un sofer de bus are 4500 lei net, adica cam 1000 E, nu 1500, de unde ai scos 1500? Bus in oras zic, nu international. La politai nu apuci sa dai ca scot pistolul si te-am ars. Cine nu trage e dobitoc, ai dreptul sa tragi daca esti pus in pericol, deci nu conteaza ca esti mai slab sau nu.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

E si 1500 eur in oras dar nu peste tot doar Oradea, Cluj, Brasov, Timisoara si Bucuresti. Legat de pistol nu au gloante se plang ca nu au bani de munitii sau se blocheaza cand vor sa traga pistoale din epoca ceausista. Multi si-au luat bataie sau au fost ucisi impuscati.

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Si de ce au soferii asa multi bani! PE ce considerent? Cand un agent comercial in Mega image are 500 Euro chiar 600 un sef de magazin!?

Mda, cu politia am inteles. Desi ai spray, electrizoare, sunt metode sa nu m-ai iei bataie.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu, probabil din cauza ca e criza de soferi si e un efect obisnuit. Cand lipsesc oameni intr.un sector de munca cresc salariile. Culmea ca salariile sant similare intre politisti - it-sti - ambulantieri si pompieri - asistenti medicali. Tot pe 1000 eur rondeaza.

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Si de ce sa fie deficit de soferi, de ce nu se mai face lumea soferi?! Ciudat. Nu sta in frig, in ploaie, sta acolo pe scaun si conduce.
Deci salarii bune, nu stiu ce se plange lumea ca n-au salarii bune, pai in UE 1000 E e pensia medie.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Soferia nu e pentru oricine, trebuie sa fi tanc blindat sau terminator pentru asa ceva. Pe autobuz orarul e mai flexibil 8-9h pe zi intr-adevar schimbul 1 se incepe pe la 5 dimineata sau 6 cu noroc. Sa te scoli pe la 4 dimineata si sa iti bagi p. in masa de program nu e misto deloc odihna ideala e de la 9 noaptea la 5 dimineata scularea asa ma simt odihnit, la schimbu 2 termini pe la 22 - 23 noaptea apoi acasa. Partea rea e ca sant soferi care nu au masini si trebuie dusi cu alt autobuz in zone cheie apoi ajung pe jos acasa, dimineata ii culege un sofer seara altul ii lasa, o fac prin rotatie aia si nu le convine. Eu ii mint si le zic ca stau departe de oras noroc cu CI ca am adresa veche si nu au ce sa imi faca asa nu fac personalu cu soferii (asa se zice). Pe langa astea tinerii nu considera soferia pe bus ceva misto pentru ca e monoton si munca cu oamenii e grea, sclifositi pretentiosi nu stiu ce pierd, eu rad cu pasagerii ca e batran sau una tinerica nu am treaba la cravata si blugi adidasi, manusi de biciclist pe maini sa nu transpir vara la volan sta bine asa. Am fost cel mai tanar sofer la 23 in Brasov la RAT numai ca am prins modelele vechi si mai dadeau probleme, acum flota e moderna si misto. Pe camion e putin mai usor ca nu e mult stres dar multe ore si tot asa un orar de toata jena, oricum in 4-6 ani revin acasa pe BUS sau ceva ca sofer in salariu de 1000, € poate cu o pila ceva pe la ITM sau primarie vad eu BUS fiind ultima speranta. As vrea un orar decent macar inceput 7-8 dimineata 8 ore L-V atat

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Alt avantaj la bus e cu zilele libere alegi 6-8 zile pe luna cand vrei tu weekend sau in cursu saptamanii, unele cad 3 una dupa alta altele 2, naspa e cand cade 1 dupa alta vine dupa 1 zi de munca restul cand le alege regia autonoma de transport. Asa liber in cursu saptamanii rezolvi chestii mai usor in oras

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Pai de ce nu stai aici pe bus cu 1000 Euro bani in mana? De ce te duci afara? Nu e bine 1000 E aici?
Si ce stres au busistii? Tu deschizi usile, intra lumea, iese, pleci, nu stai neaparat la vorbe cu ei, poti sa nu interactionezi deloc cu ei, adica zic la soferi in general. Rar mai intreaba cineva ceva de statii si bate in usa aia care da la sofer, altfel nici nu auzi cand zice cineva ceva de dinauntru, deci nu vad stresul.
Cu sculatul la 4 ce sa zic, aia e.
La Mega image te scoli la 6, 30 dar iei jumate de salariu si asta nu doar ca agent comercial.
Monoton, orice loc de munca in afara de programare si alte cateva, e monoton, ca repeti acelasi lucru mereu, asta nu e o scuza deci, vrea bani aia e, e munca. Sa ai 1000 E in Romania nu e de colo. Asa mai bine sa se duca la banca director de vanzari pe leasing de ex cu 5000 lei unde are un stres de moare, adica tot 1000 Euro (nevasta prietenului meu e asa si cam 5000 are).
Si unde ai un target de facut! Nu asa ca stai linistit si-ti faci treaba sigur.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

E timp si de ala poate mai urca salariu in timp dar acum nu pot sa ma intorc. Trebe rabdare

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Aha, bun si asa, v-am admirat mereu cum puteti sta departe de casa, familie, rude, prieteni atata timp.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Rudele se pot considera mai mult dusmani invidiosi, prieteni dusi printre straini uitati in lume. Cunosc oameni calumea imprastiati in Romania pacat ca nu se afla la mine in Brasov dar poate o sa vina acolo in timp sa se stabileasca. Sant independent de fel

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

F bine ca esti independent.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Ofiţerii care au funcţii fără comandă câştigă între 1.100 şi până la maximum 4.700 de lei net pe lună.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Un agent de poliţie debutant va primi un salariu de 3.000 de lei.