| anonim_4396 a întrebat:

Stiti un job care se castiga 6.000 RON/luna ( ca sofer pe orice categorie)
Si sa primeasca oameni peste 45 ani +.
Lasati-mi parerile voastre!

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In strainatate poate aici in Romania ai sanse slabe sa primesti 6000 ron

| sasukeady a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca un sofer pe ratb primeste 1000-1200 euro pe luna

Răspuns utilizator avertizat
| gicaputinica a răspuns:

Stiu ca in "petrol" se ia bine dar mai faci si alte lucruri in afara de soferie.
Totusi, 6000?!

| sasukeady a răspuns (pentru gicaputinica):

Am mai vazut la un sofer de tir full time cu salariu 2000 euro pe luna. O sa incerc sa ma duc sa vad daca mai au locuri.

| gicaputinica a răspuns (pentru sasukeady):

Eu iti doresc succes, dar sa nu fie abureala...

| avy808 a răspuns:

Pai da este, dar nu in Romania! Iubitul meu e sofer de tir in Germania, si castiga cel mai mult 2200 de euro(aproximativ 8500 in lei depinde cum e euro, eu am aproximat ) nu intotdeauna ia atat, doar daca are speazel (stii tu ce is alea daca esti sofer in romana nu stiu cum le zice, alea ca dormi peste noapte in camion) nu tot timpul are atat doar cand mai sta un wekeend sau doua plecat, normal are 1950-2000 E depinde.In Romania avem un prieten care lucreaza pe camion si ia in jur de 1000-1200 dar e plecat in Europa 2-3 luni vine acasa o saptamana si apoi o ia de la capat. Avantajul aici in strainatate e ca nu esti plecat tot timpul doar de luni pana vineri sau sambata, si doar uneori ramai peste wekeend. Aici un sofer de tir nu are mai putin de 1800 de euro. In Romania ti-am zis, daca vrei sa stai plecat 2-3 luni non stop poti sa cauti firma de transport in europa (pe tri ma refer) si ajungi la suma aiawinking

| avy808 a răspuns:

Si primeste si oameni de 45 de ani, si de 50 conteaza in domeniul asta experienta si se cautawinking eu zic ca oriunde

| sasukeady a răspuns (pentru avy808):

Da, dar pe ce tiruri lucreaza adica sunt din astea vechi sau modele noi cu climatronic, servo-directie si daca mai are alti soferi.
A lucrat tata si pe camioane are experienta buna, si daca are febra peste 40 tot se duce la servici. Acuma tata e militar si acu un an se dadea prime si avea salariu foarte mare dar acum nu ii mai da nimic doar un salariu de 1500 RON pe luna si au plecat multi colegi de la servici in Germania. Tata vrea un serviciu stabil, program full time dar sa fie un tir mai performant.
La ce firma lucreaza sotul tau?

| avy808 a răspuns (pentru sasukeady):

Sa iti spun ceva,aici daca vii trebuie sa fii multumit ca ti s-a oferit o sansa si ai un loc de munca cat de cat decent. Ce ar fi fost ca iubitul meu de sa spuna ( a, pai eu nu vreau sa lucrez numai pe tir performant si uite ce pretentii am), daca vii cu din astea la un patron neamt,nici vorba.E clar, fiind si roman trebuie sa te multumesti cu ce ai ca aici intre straini esti un "nimeni" si nu poti sa ai pretentii de la inceput. Al meu lucreaza pe un daf cat de cat ingrijit si nu e super performant,are clima normal,are tempomat si altele ce trebuie sa le mai aiba un tir, a lucrat si pe alte tiruri care erau mai rele decat ce avea el dar ce sa faci poti sa spui -eu nu ma duc cu tirul asta ca nu e performant -? poti spune dar a doua zi nu mai lucrezi normal! Vorbesc de tir normal, nu ma pricep cate tone are, un tir mare oricum, si face doua trei tari in europa, si cand nu e nevoie face numai Germania.Da respectivul patron mai are cativa soferi care fac si ei acelasi lucru. exista firme mari cu 200 de tiruri, exista firme mici cu 5-10 tiruri exista fel si fel si transporti ce trebuie si ce ti se spune,legi curte,si faci lucruri normale ce le face un sofer de tir! In tara asta,si in orice alta tara daca vrei sa lucrezi si sa ai bani vii de acasa fara pretentii,mai ales ca cat de cat trebuie sa intelegi limba ca sa te intelegi cu disponentii si cu patronul,ca daca nu stii nimic slabe sanse numai daca ai ceva pile acolo (adica cineva care mai lucreaza acolo si vorbeste pentru tine )poate asa mai merge,dar in rest nu se poate,cum zice o vorba"si sarac si cu pretentii ", trebuie sa accepti daca vrei sa lucrezi asa cum sunt conditiile lor, caci ei pun conditiile nu tu, ca tu lucrezi la ei nu ei la tinewinking Ti-am spus din ce stiu si eu, si crede-ma ca nu vorbesc prostii, sunt de 2 ani aici si numai noi stim cat am umblat dupa acte si cate stresuri am avut pana am intrat la normal! Numai bine happy

| sasukeady a răspuns (pentru avy808):

Eu ziceam un tir "performant" adica doar cu clima si 2 soferi de schimb pentru drumuri lungi. Nu stie nicio limba straina, dar experienta e mare a lucrat pe tiruri vechi. Si cauta un job care o zi full time, o zi liber...

| avy808 a răspuns (pentru sasukeady):

Aici nu este asa ceva, aici lucrezi de luni pana vineri sau sambata.si aici toate tirurile au ce ai spus Tu, clima Clar si nu totdeauna e sofer de schimb. Eu ti-am spus din ceea ce stiu, acum tatal tau stie mai bine, si cu limba ii problema caci nu te poti intelege cu disponentul si nu stii sa citesti mesajele pe care le primesti cu destinatia la care Trebuie sa te duci sa incarci sau sa descarci, si uneori mai primesti si unele indicatii de la ei. Deci Fara 5-10% din limba nu te descurci. Sper ca ai inteles cat de cat.

| sasukeady a răspuns (pentru avy808):

Am vorbit cu tata, iese la pensie si daca ar vrea sa mai lucreze doar la nergru... Fratele lui lucreaza la negru dar nu mai sunt locuri, si era bun salariu pe luna 1.500 ron, masina de la firma ( marca Dacia Sandero ) doar transporta baxuri de ( dulciuri cam asa ceva ) si daca e sa plece din tara cu transportul ii da 30 euro + cazare gratuita, mancare gratuita si sta 4 zile - 5 zile si ii da 30 euro pe zi cand iese din tara. Combustibilul e de la firma. Se merita dar pacat ca nu mai sunt locuri.

| dugmihdennis a răspuns:

Incerca ....pe avionwinking