| RecKinul a întrebat:

Salut TPU. Ştiu cã pentru a produce bani trebuie sã produc ceva, sa ofer un serviu, sã speculez etc. Am o nelãmurire în privința procesului de minare criptomonede. Prin procesul de minare criptomonede eu de fapt ce produc sau ce serviciu ofer în realitate pentru a produce criptomonedã?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nimic: criptomonedele nu sunt acoperite in nimic. Pur si simplu e cerere si oferta: cat decide piata ca fac, atata fac. Anul viitor un BitCoin poate fi 100 mii de dolari sau poate fi 10 centi, nu avem cum prevede cursul lor.

| Zuzu1991 a răspuns:

NIMENI nu stie la ce foloseste de fapt minarea de criptomonede
nimeni, nimeni, NIMENI (no ***, am intrebat pe forumuri, am vorbit cu oameni care mineaza in draci de ani buni, etc.)

dar, este platit, si pentru marea majoritate zdrobitoare asta e indeajuns

totusi, te sfatuiesc, sa cumperi masini de hash, nu sa folosesti placi video... imi e lene sa explic de ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu rezolvi o schema matematica atata tot. Nu produci nimic doar investesti intr-un sistem. Ca si cum ai face tu excel urile bancii

| NunuNini a răspuns:

Poti sa si muncesti, nu numai sa speculezi.

| OpreaSS a răspuns:

Minarea de crypto este un procedeu extrem de greu, consuma extrem de multa energie electrica si necesita niste skill-uri de programator. Ce obtii in urma aceste minari este cryptomoneda in sine. Spre exemplu, minarea de Bitcoin are ca scop "scoaterea la lumina" a monedelor si inregistrarea acestora pe blockchain. Limita pare-se ca este de 21 de mil de BTC, pana acum s-au minat 18 milioane. Cu cat se apropie de final, cu atat devine mai greu minatul acestuia.
Ca investitie, pentru ca intrebarea ta cam acolo se indreapta, primordial esti tu, inainte de orice. Invata si imbogateste-te cu niste aptitudini, caci nu ai cum sa pierzi din aceasta investitie. Crypto sunt volatile, nu sunt pentru orice profil de investititor! Uite un link cu info utile: https://mrfinance.ro/criptomonede/
Mult succes si nu "musca momeala" acelora care se imbogatesc peste noapte si iti spun ca si tu poti.winking