| Arbeloa a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a la profilul mate-info, invat destul de bine, am intrat cu 9.30 si deja ma gandesc la ce facultate sa dau si ce domeniu sa aleg. M-am gandit putin mai mult si am ales cateva optiuni, insa as vrea si parerea voastra:
1. Facultatea de Inginerie Electrica/ Energetica(Care e diferenta dintre cele 2? Cat dureaza fiecare in parte+master?)
2. Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei(Cu ce se ocupa mai exact? Am inteles ca e foarte buna, dar tot nu pricep cu ce se ocupa...)
3.Dentist/ Doctor Veterinar(Daca as alege unul dintre aceste domenii as pleca 99% in strinate, ma rog, cred ca as pleca indiferent de domeniu).
Nu vrea sa dau la IT, deoarece, chiar daca e foarte bănos, imi stric mult sanatatea si nu-mi doresc acest lucru.Ce parere aveti si unde as trebuie sa merg? Care sunt salariile de start?

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Eu zic sa alegi ce te atrage pe tine cel mai mult. Sunt diferite aceste facultati.

| hasiuc a răspuns:

Daca alegi dentara nu da la Iasi ca fara spaga nu treci acolo iti zic din experienta proptie fara 4000 de euro spaga anuala nu treci! eu n-am trecut!

| User9006 a răspuns:

Du-te la politehnica pe energie regenerabila, panouri solare, eoliene.E de viitor si se plateste foarte bine!