| KangalTurcesc a întrebat:

Vreau să dau spre inchiriere, un apartament cu 250 euro/luna.
Adica 1200 lei...
As vrea sa stiu, la banii astia, cat voi plati impozit/an?
Am inteles ca daca incasez mai putin de 2080 lei/luna, aș fi scutit să mai platesc și CASS-ul. Deci, cumva esti mai avantajat cand inchiriezi un apartament mai mic.
Deci repet, la 1200 lei/lună bani incasați, cât va fi impozitul?
Fundă pentru cel mai concret raspuns!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu sunt presedintele unei asociatii mici (73 aprtamente). Incasez 368 lei. La acesti bani platesc si taxe si impozit si iau in mana cu putin peste 200 lei. Crezi ca statul roman este prost sa te ierte pe tine cu 1200 lei? Ia calculeaza-ti singur: https://bit.ly/3meU9Fj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impozitul este 6%. la fel sti usi eu ca cass si alte chestii nu ai de plata, doar cei 6%.
se completeaza in declaratia unica din cate stiu. e indicat sa inregistrezi si contractul la anaf, chiar daca parca de curand nu mai e obligatoriu.