| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

vreau sa va pun o întrebare daca în Romania nu ar fi fost comunism cum ar fi fost acum Romania.

15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Am fi stat mai bine ca Italia si cine stie poate si mai bine decat unele state care stau mai bine acum ca Italia.Dar astea sunt speculatii, pentru ca ar fi depins de multi factori mersul tarii, RO nu este o tara stabila, nici n-a fost vreodata, deci ce am spus este numai raportat inainte dea veni nenorocitii aia cu asazisu comunism.Ro ar fi duso bine daca romanii ar fi fost disciplinati, invatati sa se tina de cuvint, sa fie cinstit etc, dar cum romanii dea lungul timpului sia eliminat oamenii care voiau binele tarii si al populatiei cam greu sa poti spune cam pe unde am fi fost DACA nu stiu ce.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In Ro nu a fost comunism. Alta intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inainte de '89 in Ro oamenii aveau dreptul la proprietate si erau proprietari si erau patroni de afaceri ( doar 2 ex ). Asta nu exista in comunism. Tu nu existai, ai auzit rau ce ai auzit, nu stii ce a fost, nu stii ce e comunismul, nu stii cat a platit Ro datorii de razboi, nu stii ce e planul Marshal, nu stii ce inseamna FMI, nu stii nimic. Esti copac. Sau porti palarie prea mare si te strange.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu a fost comunism a fost dictatura, aia cred ca vrea sa zica.Cominismu e cu totu altceva, sistemu ala nu poate functiona decat teoretic, practic nu prea il poti aplica.Era comunism asa cu numele doara.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Partidul care era la putere inainte de lovitura de stat si asasinarea lui Ceausescu se numea Partidul Comunist Roman. Eu te intreb - ( dupa 89) Cat a fost la putere PD a fost democratie? Tu, pentru ca ai fost prins pe picior gresit ca nu stii nimic despre istorie, comunism, regi si altele, nu faci decat ce face ignorantul - ataci cu jigniri. Ai lipsuri evidente la limba romana si nu te intereseaza sa acumulezi vreo informatie, bagi doar fitile ca sa declansezi adversitati. Peste toate ( de ce eu nu ti-am raspuns direct la intrebare? ) intrebarea e infantila.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Daca te mai fortezi un pic si mai studiezi problema vei ajunge la concluzia multora - sistemul politic mondial este falimentar si trebuie schimbat din radacini. Nu stiu cum vorbesti dar la scris esti o catastrofa. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cam ca Grecia sau Portugalia, daca nu chiar mai bine.

| relian a răspuns (pentru andreia67):

Ca Grecia adica? Grecia este o tara falimentara, daca n-ar fi in UE sa-i tina aia ca pe niste lepre ar fi fost disparuti de multa vreme laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dra.q stie