| GhitaPower a întrebat:

Salut, vin cu o nelamurire legat de creditele de la banci. Din cate m-am interesat la anumite banci poti face un credit dupa 3 luni la jobul actual, intrebarea mea pentru voi pentru a nu mai bate drumuri la banci este, daca am cele 3 luni de zile la job dar al 3 lea salariu inca nu a intrat, pot face credit si asa sau trebuie sa imi intre pe cont si al 3 lea salariu?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ai 3 luni de salar încasat. Dar asta știi tu.Majoritatea băncilor cer 6-12 luni la același loc de muncă.

| GhitaPower explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult pentru raspuns am fost lamurit inca din prima propozitie, stiu si eu ca sunt banci care cer de la minim 6-12 luni pentru un credit, dar sunt si cer doar minim 3 luni.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu unde te-ai interesat tu, dar evident nu la vreo banca, odata ce vii tot aici se ne intrebi pe noi.

Bancile din Romania nu acorda credite bancare decat in anumite conditii:
- dovada ca esti angajat permanent cu contract legal de munca
- si adeverinta ca ai deja 12 luni lucrate in acea companie.

Unul din motive ar fi ca in primele 6 luni de la angajare esti in perioada de proba si poti fii dat afara imediat, tu ramanand in imposibilitatea sa mai platesti credit bancar.
Dar dupa 1 an de zile de munca si cu contract permanent de lucru, ai credibilitate si banca iti poate oferii imprumut bancar.

| GhitaPower explică (pentru Violleta2022):

Pacat ca chiar m-am interesat la banci in legatura cu credit si da unele accepta doar dupa 6-12 luni, dar accepta si dupa doar 3 luni, intrebarea mea era doar daca trebuie sa intre al 3 lea salariu sau doar contractul sa indeplineasca cele 3 luni, multumesc de raspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GhitaPower):

Nu exista banci acre s accepte asa ceva sub 1 an, nu mai vorbi in necunsotinta de cauza!
Aparent tu nu ai lucrate nici macar 3 luni, odata ce nu ai primit inca al 3-le asalariu. Apoi, esti inca in perioada de proba, deci imposibil sa poti face credite bancare.

| GhitaPower explică (pentru Violleta2022):

Păcat că nu se pot posta și poze la răspunsuri că îți demonstram printr-o poza luni că se poate după 3 luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GhitaPower):

Atunci, de ce mai esti pe TPU cu intrebarea asta, daca tu stii mai bine ca noi si ca bancile ce se poate pot ei?

| GhitaPower explică (pentru Violleta2022):

Eu am întrebat ceva și îmi răspunzi altceva, mai citește odată ce am întrebat eu și vezi prima propoziție de la persoana la care am dat funda. Nu știu unde lucrați dvs. de ați avut perioada de proba de 6 luni. Asta o sa fie ultimul meu răspuns pentru dvs. întrebarea mea nu a avut legătură cu ce ați spus dvs. pe mine clar și concis mă interesa daca era vorba de strict de numărul de luni sau doar de cate salarii au intrat. Mulțumesc o zi bună și mai interesați-va la bănci în legătură cu după cât timp se pot da credite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data ignora mizeriile pe care iar le arunca Violeta pe aici

ING e o banca care e posibil sa iti da in conditiile zise de tine daca ai continuitat in munca, adica nu ai avut pauza minim 1 an chiar daca ai schimbat locurile de munca.

| raMLesS a răspuns:

Intrebarea mea e ce ti-a venit tie sa faci credit fix acum? In momentul de fata e cel mai nepotrivit moment sa faci un credit, dupa conferinta de maine de la fed, e posibil sa vezi ca iar se scumpeste totul, de la alimente si lucruri uzuale pana la credite si alte lucruri mai mari.
Credit pe timp de criza = bani aruncati = timp irosit muncind aiurea.