| Alexandrudol a întrebat:

Salut, vreau să comand biciclete engross de pe Alibaba.
1Nu știu ce înseamnă prețul 30$-50$ un exemplu de ce prețul nu este fix.
2La unele anunțuri prețul nu este afișat, cum aflu?
3Cam căt ar fi taxa vamală?
4 A mai comandat cimeva engross de pe Alibaba și plătești înainte sau cum se procedează? Eu ce garanție am că nu am dat 3000$ dolari de pomană făra să îmi vină marfa?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1.Pretul este mai mic daca cumperi mai multe. Sa zicem ca este 50$ daca iei una pana la 5 biciclete dar poate fi 45$ daca iei 6 la 10 si tot asa.
2. Daca nu este afisat pretul inseamna ca produsul lipseste momentan. Nu poti afla.
3. De la 10 Eu in sus se plateste TVA. Peste 150 Eu platesti si TVA 19%. Daca, din intamplare, depozitul este in UE nu mai platesti nimic. Peste toate, la majoritatea produselor, platesti si transportul.
4.Eu comand de pe Joom dar activitatea este identica. Alibaba nu este un magazin ci o platforma de magazine. Ei retin banii pana-ti vine produsul. Daca nu-ti vine produsul la termenul fixat sau vine ceva gresit pornesti cu ei o disputa. Ca sa pornesti disputa trebuie sa ai si dovezi daca nu este ceea ce ai vrut. In asemenea situatii este posibil sa-ti trimita un al 2-lea produs sau sa-ti vereze banii in contul bancar dat de tine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuze! Am uitat: garantia ta este ca banii nu ajung la magazin pana nu confirmi ca ai primit produsul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1.nu e fix pretul ca poate e vorba de modele / marimi diferite...
2.contactezi vanzatorul
3. taxele vamale se calculeaza dinamic dupa niste standarde de marfuri... poate ajunge si 20% din factura
4.normal ca platesti inainte, cum altfel...
nu ai nicio garantie, incredere doar

| mihai69 a răspuns:

De ce le comanzi "după", și nu înainte?!?