| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Vreau sa cumpar un apartament pe numele mamei.
Daca ii trimit banii in contul ei bancar (60.000 de euro) vor fi impozitati daca sunt donatie?
Sau sa platesc eu direct banii prim transfer vanzatorului si actele sa le faca cu mama?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Direct. Va trebui sa spui de unde provin banii: din salarii, mostenire etc.
Iar in acte o pui pe mama ta.

| VENON a răspuns:

Dacă transferi 60.000 de euro în contul mamei ca donație, sumele mai mari de 100.000 de lei (aproximativ 20.000 de euro) pot fi supuse impozitului pe venituri din donații. În România, acest impozit este de 3% din valoarea sumei primite, aplicabil dacă donația nu este între rude de gradul I (părinți-copii). Însă, între rude de gradul I, donațiile sunt scutite de impozit. Totuși, pentru a evita orice complicații sau întrebări din partea autorităților fiscale, ar fi recomandat să transferi direct banii vânzătorului, iar actele de vânzare să fie pe numele mamei. În acest fel, nu ar trebui să apară probleme legate de donație, și banii nu vor fi impozitați. Te-ar putea ajuta consultarea unui notar sau a unui expert fiscal pentru mai multe detalii, în funcție de circumstanțele specifice.