| danidddddddddd a întrebat:

Salut, vreau sa imi deschid un magazin online de tip ecommerce si nu stiu pe ce nisa de produse sa activez, ma puteti ajuta cu sfaturi?

3 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

60 % consumabile diverse : rechizite, hârtie, cerneala - toner imprimante && chestii de igiena, cosmetice & medicale 40 % produse long term *( electrice, electronice, accesorii sisteme voltaice )

| lucianMKSro a răspuns:

Cred ca nisa trebuie sa o alegi in functie de ce iti face placere sa faci si la ce te pricepi. Daca esti pasionat spre exemplu de fitness, iti va fi mai usor sa creezi continut si sa vinzi clientilor suplimente sau echipament sportiv.
Ar trebui totodata sa vezi si ce se cere pe piata. Verifica si tu Google Trends si Amazon Best Sellers si vezi ce produse sunt in trend care sunt totodata si complementare/compatibile cu pasiunile tale.
Vezi totusi sa nu alegi un domeniu super aglomerat pentru ca va fi greu sa reusesti daca ai foarte mutla competitie. Nici polul opus nu este ok, pentru ca un domeniu cu foarte putine oferte inseamna in general ca nu exista cerere pentru acele produse.

| Xena20 a răspuns (pentru lucianMKSro):

Nu contează pasiunea aici, e vorba de un magazin online, că sa ai succes cu un magazin online trebuie in primul rand sa devii expert in marketing online, sa cercetezi piata, să găsești furnizori, sa faci calcule etc. Nu e vorba de pasiune, nu contează ce produse îți plac ție, contează ce produse le plac clientilor.