| kostelino a întrebat:

am cumparat un frigider in rate de le flanco, si dupa un timp am primit acasa un card de cumparaturi in valoare de 4000 ron; normal ca i_am luat. platesc la ei de 2 ani cate 150 ron pe luna si cand am mers sa vad cati bani am pe card aveam doar...400 ron ai mei.MENTIONEZ ca nu mai pot sa ai platesc.Nu am semnat pentru card nimic.Am primit acum notificare sa merg sa semnez pentru el. VOI ce sfat imi dati?

Răspuns Câştigător
| aney a răspuns:

NU SEMNA NIMIC! O sa imi multumesti pentru sfatul asta! Dar numai daca il urmezi.

5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca tu platesti aceasta rata, inseamna ca ai cheltuit suma de pe el. Rata inseamna aproape numai dobanda la banii pe care i-ai folosit. La acest tip de card, important este sa depui cat mai multi bani inapoi. De exemplu, daca pe data de intai ale unei luni ai ridicat acesti bani, desi, din cate stiu eu ai o limita de cheltuieli de 100 de lei pe zi, limita controlata si actualizata odata la o saptamana, si daca ai scadenta pe data de 20 ale lunii si tu depui toti banii pana atunci, dobanda ta este zero. Se aplica intotdeauna dobanda la suma imprumutata ramasa. Daca vrei sa renunti la el, trebuie sa faci in asa fel incat sa depui toti banii, plus dobanda pe luna in curs, in asa fel incat pe card sa ai un sold disponibil de 4000 lei, adica limita de credit aprobata (banii lor). Abia atunci poti renunta. Este adevarat ca nu ai semnat pentru card nimic, dar l-ai activat telefonic, la un numar de Bucuresti pe care l-ai gasit in instructiuni si ti-ai dat datele personale si o parola. Deci aceasta numai titularul o putea face. Banii trebuie dati inapoi. Daca nu poti toti odata, totusi, cu cat depui o suma mai mare de 150 lei, cu atat rata urmatoare, adica dobanda va scade, iar totalul disponibil va creste.

| bogdand a răspuns:

? In prezent, cardurile sunt acordate clientilor Flanco si Cetelem care au contractat in trecut un credit de consum. Dupa primirea cardului prin posta, acesta trebuie activat printr-un apel telefonic. In cazul in care nu este activat, clientul nu este obligat sa plateasca nici un comision?, afirma Dana Musat (foto), director de carduri la Cetelem. In cursul anului viitor, Cetelem intentioneaza sa extinda procedura de acordare, astfel incat clientii sa poata solicita carduri direct in magazinele Flanco.

Rata dobanzii pentru sumele utilizate este de 25%. Cetelem practica un comision de administrare de 20 lei pe an si o taxa lunara de 3 lei pentru emiterea extrasului de cont si incasarea banilor. Rambursarea sumelor utilizate se face prin depunere de numerar la magazinele Flanco

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu folosi acel card CETELEM - este cea mai mare teapa! La semnare, vei semna de fapt un nou contract cu o multime de comisioane ascunse, inclusiv o asigurare de viata... dobanzile percepute sunt astronomice... Dar daca vrei sa primesti o adevarata teapa, atunci achizitioneaza cardul CETELEM!

Eu am patit-o si sper ca altii sa fie feriti de asa ceva!

Numai bine tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu semna

| curios a răspuns:

Cam tarziu vine intrebarea. Nu trebuia sa accepti cardul de la bun inceput. Orice card de credit din Romania e hotie pe fata. Te pune ceasul rau sa folosesti vreun leu de pe cardurile astea si devii dator vandut. Sfatul meu e sa scapi cat mai repede de card. Discuta cu emitatorul cardului si afla cum poti sa scapi urgent de el. Si nu mai accepta niciodata vreun card de credit, oricat de tentant ar fi el.