| EndOfJoke a întrebat:

Salutare!
Doresc sa creez un site si am nelamuriri in privinta cu domeniul si gazduirea.Ce ma intereseaza in mod special
De unde pot achizitiona domeniu si host-ul? Ma refer la o firma buna.
Ce imi recomandati voi?
Cu ce influenteaza hostul site-ul meu?
Asistenta tehnica primesc de la ei gratuit?
Asi dori daca se poate sa raspunda cei care au mai facut acest lucru sau care se pricep foarte bine in acest domeniu.
Dau funda raspunsului cat mai detaliat si cu argumente pertinente.
Va multumesc tuturor anticipat!

P.S: Nu stiu daca am ales categoria corecta!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Domeniul iti poti cumpara de aici

http://www.rotld.ro/

hostul... da un search pe net ai sa gesesti sute, poate mii de oferte.

Eu ti-as recomanda Hetzner, dar aia sunt destul de profi... deci si scumpi.

Cu ce influenaza hostul site-ul? Pai cu foarte multe. In primul rand depinde cat trafic preconizezi ca vei avea si cat de consumator de resurse e siteul.

Asistenta tehnica depinde de unde iei, ce pachet alegi samd.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu l-as lua cam pe cel mai ieftin in cazul tau, care furnizeaza toate compnentele de care ai nevoie (php x, mysql, aspx, etc).

In rest nu pari sa faci un site mortal... deci ar trebui sa fie ok.

Incearca la Vodafone.

| CosmiinTezeu a răspuns:

Hostgator

| EndOfJoke explică:

Vreau sa achizitionez un domeniu ".com" deoarece site-ul va fi in engleza.Scuze ca nu am mentionat.
Deci varianta cu RoTld pica.
Pot gasi domeniu + host la un singur pret?
Adica un pachet sa zic asa pe un an sau doi minim?