| BoOg1e4 a întrebat:

Salutare, doresc sa fac primul imprumut/ credit de nevoi personale. Pe aplicatie zice ceva de dobanda minima, dobanda maxima si DAE. Din ce am reusit sa googl-esc dae inseamna dobanda anuala efectiva si ia in considerare toate costurile, insa nu ma prind de faza cu dobanda maxima si minima. Pentru context urm sa iau un credit de ~4000€ pe o perioada de 3 ani

Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Aceste credite se dau personalizate in urma unor factori pe care banca ii urmareste ( ani vechime, plati integrale alte credite anterioare, salariu cu sporuri, etc) nu o sa stii cu adevarat decat daca faci o simulare

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice banca ofera niste variatii la dobanda in functie de persoana care il ia... e mai mica dobanda daca incasezi bani la ei, e mai mare/mica daca iei dobanda fixa etc

| Concurs2025 a răspuns:

In primul rand asigura-te ca chiar ai nevoie de acest credit, pentru ca este un stres mare sa ai rate. Apoi opteaza pentru o dobanda fixa in lei. Rata reală a dobânzii = rata nominală a dobânzii -minus inflație.