| Twister09 a întrebat:

Salutare.
Eu am un credit de 21.000 de mii de lei
Și as vrea sa fac o refinantare pana la 50.000 de mii de lei, adică să-mi mai deie încă 29.000 mii de lei
Dacă fac refinantare, îmi va creste rata? Sau se poate face sa fie la aceeasi rata sau cum e?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Refinanțarea se face doar pe suma datorata. Tu ai nevoie de un nou credit

| eliancodrut a răspuns:

Se poate face refinantare si cu cresterea creditului, cu conditia ca sa te incadrezi cu noul credit in limita legala.
Daca faci refinantare ratele se modifica cu privire la suma si la numarul rol. Totul se stabileste prin intelegere la banca, in limita conditiilor stabilita.
Eu am facut asa ceva.