| adriantraian a întrebat:

Salutare!
Oare mai este cineva in situatia in care e angajat full-time, dar si part-time la o alta firma?
Ideea e ca m-as apuca de livrari Glovo pe perioada verii pe contract part-time si angajatorul mi-a spus ca ar trebui sa platesc 200 lei pe saptamana contributii. Mi se pare cam mult, dar totusi nu sunt suficient de bine informat ca sa pot sa-i spun ceva.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Glovo nu angajeaza cu carte de munca sau ceva, ei anagajeaza pe colaborare de tip pfa sau srl sau ce mai au ei acolo... ma rog nu ei in sine, cine intermediarii. Fiind o astfel de forma trebuie sa platesti taxe pe venitul tau.

| MistarGoGu a răspuns:

Lucrul prin contracte sau PFA deja NU mai este rentabil în România! Cele mai multe contribuții le plătesc angajații și PFA-urile! Unica varianta SRL *(unic asociat ) și subcontractat livrari de la firme mai mari!