| Christianenache a întrebat:

SAlutare TPU! Am o intrebare. Daca tata are SRL si vrea sa faca si un IF ii vor creste taxele pe langa cele de la IF? Mai trebuie sa si faca inregistrare fiscala? Multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitele si taxele se platesc pentru fiecare in parte, in functie de activitate profitul sau venitul obtinut. Sunt separate una de alta, nu se cumuleaza.

| Christianenache explică (pentru Ioandelasal):

Eu pana acum am copiile dupa buletine semnate, declaratia pe propria raspundere, contract de comodat pentru sediu, adeverinta atestarii profesionale, inregistrarea fiscala, dovada rezervarii numelui si actul constitutiv. Mai trebuie ceva sa pot face cererea de inregistrare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Christianenache):

Da, mai trebuie acordul de constituire a IF.

| Christianenache explică (pentru Ioandelasal):

Il am si pe acela, unde pot depune dosarul online?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Christianenache):

Dosarul trebuie depus la Registrul Comertului, nu stiu daca poate fi depus online, nu m-a preocupat de mai mult de 15 ani problema.
Intra pe site-ul Registrului Comertului din judetul tau si o sa afli daca poti sa-l depui online sau trebuie depus fizic sau intreaba pe unul care a inscris recent o firma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va plăti taxe separată la IF fata de ceea ce plătește acum la SRL.