| Andrei5001737 a întrebat:

Salutare TPU, cu un salariu de 4500 lei având 20 de ani și 6 luni muncite continuu + cu girant, am șanse să iau un credit de nevoie de personale de 20.000€?

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Ultimul comentariu pe care il fac la aceasta postare:

NU mentiona in nici un fel ca acesta e scopul pentru care ai nevoie de bani ori creditul NU iti va fi acordat si vei fi stocat ca "persoana care nu se crediteaza" in evidentele lor, bancile sunt EXTREM de ostile pentru micii intreprinzatori, asta si pentru ca 80% din afacerile incepute intra in faliment in primul an, mai ales in domeniul HoReCa, sper ca ti-ai facut bine planul afacerii, dar pastreaza asta pentru tine si inventeaza orice alt motiv plauzibil.

11 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Da, daca ai contract de munca nelimitat si ai iesit din perioada de proba. La fel si girantul.

| Andrei5001737 explică (pentru Korkodeln):

Chiar dacă girantul are un grad de îndatorare măricel?

| Korkodeln a răspuns (pentru Andrei5001737):

Asta numai persoana de la banca care analizeaza dosarul tau iti poate spune, au o gramada de reguli si conditii, cele mai multe secrete si confidentiele, bancile nu le dezvaluie pentru ca vor sa vii la ei cu toate informatiile, sunt pretioase si vor fi stocate si folosite pe viitor, nu te lua ca le sterg dupa o perioada, ce e salvat pe server, acolo ramane pe veci.

Oricum, toate bancile fac asta, asa ca incearca, in cel mai rau caz te vor refuza, daca ai nevoie neaparata de banii astia, sper ca sunt pentu o casa, sau apartament, sau alta chestie importanta, nu te indatora pentru vreun terci de masina sau alte prostii.

| Andrei5001737 explică (pentru Korkodeln):

Este pentru a îmi începe un bussines și mai am nevoie doar de acești bani

| Andrei5001737 explică (pentru Korkodeln):

Mulțumesc mult pentru îndrumare dar crede mă ca chiar nu spuneam motivul real pentru care vreau să iau acest credit

| johnnny123 a răspuns (pentru Andrei5001737):

Păi atunci poate că în loc să faci credit ar trebui să te gândești la o mașină mai ieftină decât Audi SQ5 și să folosești diferența de bani ca să-ți începi business-ul.

Oricum, la 20 de ani, cu copil nou născut în întreținere și cu doar 6 luni muncite, slabe speranțe să convingi o bancă să-ți împrumute 20k de euro.

| Andrei5001737 explică (pentru johnnny123):

Vreau să aduc cu aceea mașina mașini din străinătate si sa îmi fac un parc auto ușor ușor, dar îmi și doresc accea masina… Poate ca daca nu o făceam dauna totala pe a mea nu aveam nevoie de suv, îmi luam direct un microbuz sau trailer … nu vorbi in necunoștință de cauza

| Andrei5001737 explică (pentru johnnny123):

Am fost cam dur, scuze … înțelegi oribil idea

| Andrei5001737 explică (pentru Andrei5001737):

Oricum *

| johnnny123 a răspuns (pentru Andrei5001737):

Nu, chiar nu înțeleg ideea.

Cum adică "Vreau să aduc cu aceea mașina mașini din străinătate". Te duci cu Audi-ul SQ5 să tractezi mașini din străinătate înapoi în România? Asta poți să o faci și cu o mașină mult mai ieftină decât un Audi SQ5.

În plus, parcă spuneai că-ți trebuie Audi SQ5 pentru că ai copil și trebuie să cari cărucior, etc. Acum spui că-ți trebuie ca să aduci mașini din străinătate.

Și parcă făceai mișto de oameni pe aici că "nu-și permit Audi SQ5" ca tine. Dar în realitate rezultă că nici tu nu-ți permiți. Altfel nu ai fi avut nevoie de credite.

| Andrei5001737 explică (pentru johnnny123):

Poate ca uni nici credit nu și pot face nu sunt atât de ipocrit să zic ca îmi permit după care să întreb cat credit aș putea lua laughing acei oameni chiar făceau miștouri și da, aceea mașina va fi de folos în mai multe chestii nu doar în una

| Korkodeln a răspuns (pentru Andrei5001737):

Ultimul comentariu pe care il fac la aceasta postare:

NU mentiona in nici un fel ca acesta e scopul pentru care ai nevoie de bani ori creditul NU iti va fi acordat si vei fi stocat ca "persoana care nu se crediteaza" in evidentele lor, bancile sunt EXTREM de ostile pentru micii intreprinzatori, asta si pentru ca 80% din afacerile incepute intra in faliment in primul an, mai ales in domeniul HoReCa, sper ca ti-ai facut bine planul afacerii, dar pastreaza asta pentru tine si inventeaza orice alt motiv plauzibil.