| Andrei5001737 a întrebat:

Salutare TPU, in aprilie 01 m-am angajat pe perioada de proba 4 luni, după care mi s-a făcut pe termen nedeterminat în 02.08. 2024, când îmi pot lua un credit de nevoie personale? Menționez ca e primul meu loc de muncă

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca regula este de 6 luni lucrate, dar nu stiu daca la toate bancile.
In orice caz tu ai deja 5 luni, lucrezi din aprilie, chiar daca la inceput ai fost angajat pe perioada determinata, asa ca vei face 6 luni incepand cu luna octombrie.

| Andrei5001737 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt șanse să pot lua 20000€ cu un salariu de 4500 lei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei5001737):

Sunt, dar numai daca 4500 lei este salariul net, daca este brut nu ai nici o sansa.
Du-te la banca de la care vrei sa obtii imprumutul si o sa afli cat poti lua.

| Andrei5001737 explică (pentru Ioandelasal):

Net este

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu pe noi ne intrebi asta ci pe doamna bancă. Are ea niște figuri in cap cu care te confrunți PERSONAL

| StoicAnalysis a răspuns:

Sfatul meu e sa incerci pe cat de mult posibil sa nu fi nevoit sa te imprumuti vreodata pentru lucruri inutile. Daca vrei ceva, pune toti banii jos. E mai bine sa dai un ban o data si bine, decat sa platesti dobanzi usturatoare la banci.