| Shoker a întrebat:

Salutare TPU,
Intrebare despre CONTABILITATE.
Scenariul:
PFA înființat in Septemrie anul trecut. Venit real, impozabil 10%.

In declarația unica de anul trecut la venituri estimate: 1500 lei, deduceri 700 lei.

Nu am avut nici o incasare.

Întrebarea este: trebuie sa plătesc ceva pentru ce am estimat chiar daca nu am avut încasări? Stiam ca nu, dar nu am înțeles exact daca s-a schimbat ceva in lege.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Chiar dacă deja ai plătit (in avans) impozitul de 80 lei (zece procente din cei 800 rămași) la anul' îi primești inapoi sau se scad din ce datorezi