| booody a întrebat:

Salutare tuturor! Am o imtrebare. La 30 de ani vreau sa devin complet independent din punct de vedere financiar si trebuie sa ma axez pe creșterea valorii mele nete. Este corect sa zic ca vreau sa am o valoare neta de 10 milioane de euro IN AFARA DE AFACEREA PE CARE O DEȚIN? Adica la 30 de ani spre exemplu o sa vreau sa am 10 milione de euro in afara de afacere si de asta intreb.

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Am inteles ca pana la 30 de ani vrei sa ai 10 milioane. Dar care este intrebarea mai exact?

Daca tot esti in lumea fanteziei, poti sa spui orice: ca vrei sa ai 10 milioane in afara de afacerea pe care o detii, ca vrei sa ai 10 milioane in afara de castelul de pe Riviera Franceza si de colectia de tablouri. ca vrei sa ai zece miliarde in afara de arhipelagul de insule private...

| booody explică (pentru johnnny123):

Sunt oameni la 22 de ani care au suma asta de bani, deci lumea fanteziei exista doar la unii, la unii care nu vor reusi niciodata in viata. laughing).

| johnnny123 a răspuns (pentru booody):

Da, binenteles ca sunt.

Intrebarea este daca stii care este procentul de oameni de 22-30 de ani care au facut 10 milioane de euro. Si intrebarea suplimentara este ce te face pe tine sa crezi ca poti fi unul dintre ei.

Faptul ca exista oameni care au facut asta nu inseamna ca este un lucru usor de facut. Exista si 24 de oameni care au fost pe Luna. Dar asta nu inseamna ca ai tu vreo sansa sa fii al 25-lea.

Haide sa o luam asa: cati ani ai si cati bani ai castigat pana acum?

| booody explică (pentru johnnny123):

Buun.Eu nu am zis ca e usor.Hai sa te iau altfel. Ai incercat tu toate metodele (legale bineinteles) prin care poti ajunge la aceasta suma de bani, si ai ajuns la concluzia ca este imposibil? Nu prea cred, ideea asta nu e a ta e a altora. A prietenilor, rudelor... care tot asa au preluat-o de la alte persoane ignorante, care prefera sa spuna nu pot decat sa puna osul la munca. Nu ai de unde sa stii daca nu incerci. Si altceva, tu crezi ca oamenii bogati sunt extraterestrii? Nu, gresit, ei doar gandesc altfel, fata de cei saraci si din clasa de mijloc, ei gandesc fix in sensul opus, CA SE POATE!

| johnnny123 a răspuns (pentru booody):

Nu, nu am incercat toate metodele prin care poti ajunge la aceasta suma de bani. Dar intrebarea este cu doua taisuri: Tu crezi ca vei avea timp, energie si resurse sa le incerci pe toate?

Eu nu am spus ca este imposibil, am spus doar ca este extrem de improbabil. Vorbim de sanse de 0. 0001%. Consideri ca ai calitatile necesare ca sa te califici in acest grup extrem de rarefiat?

Daca da, pe ce te bazezi? Ce ai facut pana acum? In ce domeniu ai excelat? Cati bani ai castigat pana la varsta asta?

Sa presupunem ca ai 18 ani. Un calcul simplu ne arata ca pentru a avea 10 milioane de euro pana la varsta de 30 de ani ar trebui sa castigi cam 2300 de euro PE ZI, in fiecare zi, timp de 12 ani.

Pentru a pune lucrurile putin in perspectiva, salariul Presedintelui Statelor Unite este cam de 900 de euro pe zi.

Deci tu iti propui ca pe toata durata urmatorilor 12 ani sa castigi in medie de 2.5 ori mai mult decat Presedintele SUA.

HAI CA SE POATE!

Anunta-ma si pe mine cand ai facut nu zece, ci doar primul milion. Sper sa mai fiu in viata.

| gigite a răspuns:

E foarte putin, mai pune dracul'u ceva in plus, ca sa-ti ajunga o data macar, pentru o comuna, sat, catun sau cartier.