| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Ma gandesc foarte serios s-o sterg la munca pe-afara,,,(destinatia nu conteaza, daca e o tara civilizata in care pot duce un trai decent). Am incercat multe variante, dar nici una nu mi-a inspirat suficienta incredere. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, o idee, ceva,,,,, orice,,,(poate stiti un prieten care are un prieten care a auzit "ceva" de la cineva - spuneti-mi si mie big grin). Daca are cineva o "reteta" care merge in astfel de cazuri, va rog!

nu ma luati cu " nu te asteapta caini cu colaci in coada" si alte romanisme din astea,,,,

Mersi mult,

Teo.

1 răspuns:
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

In primul rand, iti trebuie daca nu prieteni, macar niste cunostinte in tara respectiva.In al doilea rand, trebuie sa cunosti limba aceea la nivel conversational si termenii specifici job-ului pentru care optezi. Daca cineva ti-ar da un sfat de a nu parasi tara, cred ca eu as fi in masura sa fac asta.In primele doua luni am trecut prin multe lucruri nu tocmai frumoase.Si sunt in Germania, locul cel mai ideal din Europa de a te imbogati. Apropo, si aici salariul e de 700-800 de euro(cand te angajezi) si gandeste-te ca platesc doar chiria 500 de euro.(acum eu am 1000 de euro salariul pentru ca am aproape un an). Daca nu indeplinesti una din cele doua conditii, sfatul meu sincer este sa nu te aventurezi sa pleci. Daca vrei sa vb mai mult, id-ul meu e jasmyne2u_23.