| NicuCristian199 a întrebat:

Salutare tuturor, vreau sa știu dacă cu contract de Germania pe o perioada nedeterminata as putea face un credit în România.Si dacă se poate sa îmi spuneți câteva băncii care accepta lucrul acesta va rog...dau funda

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Aici e o problema, persoanele care stau "cu fundul in doua barci", au o problema cu creditele (vezi solutia mea la sfarsit), si la ce ma refer:

- daca stai intr-o tara temporar (vin si lucrez 6 luni pe an de exemplu) nici o banca nu te baga in semana, pentru ei nu prezinti incredere. Nu stie ce faci si de unde sa te ia daca ai probleme. sunt asa speriati pentru ca s-au facut si se fac tone de inselatorii, de la credite de consum, la telefoane in rate. Poti uita in cazul asta de credite serioase.

- daca stai intr-o tara pentru o perioada mai lunga (2 ani in sus...) merita sa te "integrezi", printre altele asta inseamna sa iti faci un cont la o banca locala unde sa-ti primesti salariul si alocatiile pentru copii si de unde sa platesti chirii, abonamente si taxe si (CEL MAI IMPORTANT) sa iti faci ceea ce se cheama "bonitante financiara", adica bancile sa isi dea seama daca esti un agarici, sau o persoana serioasa. In Germania chestia asta e verificata de o companie numita SCHUFA si "scorul Schufa" se face in timp, la asta se referea cand zicea de "abonament la telefon" si unii mai vor si utilitati (asta inseamna ca ai chirie legala si raspundere nu stai "la negru cu doi tovarasi" si dispari cand ti-se pune).
Nu mai zic ca a nu avea istorie Schufa inseamna pentru ei a avea cea mai proasta istorie.
In cazul tau: fara cont german, fara istorie Schufa, fara nici un fel de obligatie (abonament utilitati/telefon/cablu, contract de inchiriere) esti in clasa maxima de risc pentru ei, si SURPRIZE, SURPRIZE, la fel si pentru bancile romanesti.

SOLUTIA MEA: Daca te intereseaza parerea unui oarecare care e desul de bine integrat in Germania;), sfatul meu este sa iti faci un cont la o banca germana, evental una full onlne (c24.de sau altele) unde ai totul pe telefon si nu trebuie sa mergi la ghisee (evita Sparkasse, Postbank si altele, sunt foarte conservatoare si au fost cele mai "fripte" de romani). Pe check24.de gasesti conturi gratis care it dau si carduri valabile in Germania (faimoasele "EC Karte") pe sume de nimic.
Pe urma orice cheltuiala faci si orice ban primesti in/din Germania, pune pe pe acel cont/card. La fel si chirie, abonamente, rate si utilitati daca ai contract (ca veni vorba: plata chiriei cu "bani in mana" e infractiune in Germania pentru combaterea spalarii banilor).
Dupa 6 luni aplica online la credite (poti aplica chiar si acum, dar vei primi mai putine oferte si cu dobanzi mai proaste), intre timp pune deoparte rata pe care esti dispus sa o platesti intr-un "Tagesgeldkonto" (https://www.finanztip.de/tagesgeld/), asta iti va da o dobanda mica, dar iti va asigura linistea ca stii ca poti plati ratele si in caz ca ramai fara munca cateva luni, nu intri in incapacitate de plata. Imi pare rau, dar solutii rapide cu "vreau banii in cont acum ca am nevoie" nu vad si nic nu cred ca sunt.

5 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Nu, bancile romane nu risca pentru ca nu pot impune popriri (cu usurinta) in alte tari.

Dar sunt o gramada de banci germane care pentru un contract de munca nelimitat (si dupa ce ai trecut de Probezeit) iti dau credit fara probleme si poti aplica online, fara sa vorbesti cu nimeni in persoana, alege de aici:

https://www.check24.de/kredit/

(daca se aproba o sa prmesti contractul acasa sa il semnezi si sa il trimiti inapoi).

| NicuCristian199 explică (pentru Korkodeln):

Te înțeleg ce spui dar am fost la o banca de aici la Postbank mai exact sa fac un credit ai nu pot deoarece mi-au zis ca trebuie sa am card de al lor postbank și in afara de asta sa am o rata la ceva un telefon etc... ca sa vadă ca suntcorect și plătesc dar eu am doar cont de euro doar de ro.

| NicuCristian199 explică (pentru Korkodeln):

Mersi mult ca mi ai explicat ca la carte, am.inteles acum totul. eu am făcut alegerea proasta ca nu eram hotărât dacă mai rămân sau plec de aici dar am 4 ani de acum de cand stau aici și nu am mai vrut sa fac cont la nici o banca in ger deoarece în primul an am avut cont la Postbank și am avut numai belele cu ei de aceea am făcut cont de ro, dar acum uite ca chiar am nevoie de băncile lor și numai pot face nimic

| Korkodeln a răspuns (pentru NicuCristian199):

Aici e o problema, persoanele care stau "cu fundul in doua barci", au o problema cu creditele (vezi solutia mea la sfarsit), si la ce ma refer:

- daca stai intr-o tara temporar (vin si lucrez 6 luni pe an de exemplu) nici o banca nu te baga in semana, pentru ei nu prezinti incredere. Nu stie ce faci si de unde sa te ia daca ai probleme. sunt asa speriati pentru ca s-au facut si se fac tone de inselatorii, de la credite de consum, la telefoane in rate. Poti uita in cazul asta de credite serioase.

- daca stai intr-o tara pentru o perioada mai lunga (2 ani in sus...) merita sa te "integrezi", printre altele asta inseamna sa iti faci un cont la o banca locala unde sa-ti primesti salariul si alocatiile pentru copii si de unde sa platesti chirii, abonamente si taxe si (CEL MAI IMPORTANT) sa iti faci ceea ce se cheama "bonitante financiara", adica bancile sa isi dea seama daca esti un agarici, sau o persoana serioasa. In Germania chestia asta e verificata de o companie numita SCHUFA si "scorul Schufa" se face in timp, la asta se referea cand zicea de "abonament la telefon" si unii mai vor si utilitati (asta inseamna ca ai chirie legala si raspundere nu stai "la negru cu doi tovarasi" si dispari cand ti-se pune).
Nu mai zic ca a nu avea istorie Schufa inseamna pentru ei a avea cea mai proasta istorie.
In cazul tau: fara cont german, fara istorie Schufa, fara nici un fel de obligatie (abonament utilitati/telefon/cablu, contract de inchiriere) esti in clasa maxima de risc pentru ei, si SURPRIZE, SURPRIZE, la fel si pentru bancile romanesti.

SOLUTIA MEA: Daca te intereseaza parerea unui oarecare care e desul de bine integrat in Germania;), sfatul meu este sa iti faci un cont la o banca germana, evental una full onlne (c24.de sau altele) unde ai totul pe telefon si nu trebuie sa mergi la ghisee (evita Sparkasse, Postbank si altele, sunt foarte conservatoare si au fost cele mai "fripte" de romani). Pe check24.de gasesti conturi gratis care it dau si carduri valabile in Germania (faimoasele "EC Karte") pe sume de nimic.
Pe urma orice cheltuiala faci si orice ban primesti in/din Germania, pune pe pe acel cont/card. La fel si chirie, abonamente, rate si utilitati daca ai contract (ca veni vorba: plata chiriei cu "bani in mana" e infractiune in Germania pentru combaterea spalarii banilor).
Dupa 6 luni aplica online la credite (poti aplica chiar si acum, dar vei primi mai putine oferte si cu dobanzi mai proaste), intre timp pune deoparte rata pe care esti dispus sa o platesti intr-un "Tagesgeldkonto" (https://www.finanztip.de/tagesgeld/), asta iti va da o dobanda mica, dar iti va asigura linistea ca stii ca poti plati ratele si in caz ca ramai fara munca cateva luni, nu intri in incapacitate de plata. Imi pare rau, dar solutii rapide cu "vreau banii in cont acum ca am nevoie" nu vad si nic nu cred ca sunt.

| Korkodeln a răspuns:

Extra raspuns concret:

https://www.cec.ro/credite-venituri-strainatate

Poate te califici, incearca si la astia, sunt taaaare curios de dobanzi.

| dusmanul86 a răspuns:

Banca Transilvania acorda credit pentru nevoi personale.Pentru credit ipotecar puteti apela la una din bancile BRD, BCR si BT, acestea acorda credit cu indeplinirea anumitor conditii.